Od lipca 2024 roku dodatek motywacyjny dla pielęgniarek w kwocie 681 złotych netto…
Sejm w dniu 26 kwietnia 2024 roku przegłosował ustawę, która będzie podstawą do przekazania środków finansowych na dodatki motywacyjne między innymi dla pielęgniarek. Dla pielęgniarek, które obecnie mają wynagrodzenia zanacznie niższe od personelu pielęgniarskiego zatrudnionego w podmiotach leczniczych. Dlaczego? Jest to skutkiem sytuacji kiedy ustawa o wynagrodzeniach nie obejmuje pielęgniarek pracujących w obszarze pomocy społecznej.
Na posiedzeniu sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny zabrała głos Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej pani Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:
Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, mam ogromną przyjemność przedstawić projekt ustawy, który przedkłada rząd. Jest to projekt wprowadzający podstawy prawne do przyjmowania przez Radę Ministrów programów rządowych mających na celu dofinansowanie wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników systemu pomocy społecznej. (…) Programy rządowe będą przyjmowane przez Radę Ministrów w drodze uchwały. Przewidujemy, że ich podstawą będą następujące zasady. Kwoty dodatku motywacyjnego dla wymienionych grup pracowników będą wynosiły 1000 zł brutto, czyli ok. 681 zł netto.
źródło: sejm.gov.pl
Przedmiotowe dodatki mają objąć pielęgniarki pracujące w Domach Pomocy Społecznej. Posłanka pani Marlena Magdalena Maląg PiS zwróciła uwagę na jeden z aspektów dotyczący wypłaty planowanych dodatków: „dodatki będą dodatkami motywacyjnymi, a więc w żaden sposób nie są stałym źródłem dla pracowników. Będą dawane na określony czas. Kiedy skończą się pieniądze z programu, to tego nie będzie”.
W sprawie powyższych dodatków głos zabrała pani posłanka Joanna Wicha na plenarnym posiedzeniu sejmu w dniu 24 kwietnia 2024 roku. Cytujemy cała wypowiedź posłanki:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Od samego początku kadencji regularnie spotykałam się z pracownicami i pracownikami ośrodków pomocy społecznej. Zwykle słyszałam dwie rzeczy:
A druga rzecz to standard tych ośrodków. Pisałam również w tej sprawie interpelację i ogromnie się cieszę, że dzisiaj możemy rozmawiać właśnie o podwyżkach dla tej grupy pracowników i pracownic.
Cieszę się bardzo, że omawiamy dzisiaj tę pierwszą kwestię.
Myślę, że przyjęciem projektu nowelizacji nie zamykamy tematu, a robimy pierwszy krok. Przed nami jeszcze długa praca nad tym, aby pracownicy medyczni zatrudnieni w DPS-ach podlegali takim samym warunkom finansowym co koledzy i koleżanki z placówek medycznych, co oznacza także odpowiednie waloryzacje i dodatki. (…)
źródło: sejm.gov.pl