Te pielęgniarki będą mogły skorzystać z urlopu zdrowotnego.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa
Te pielęgniarki będą mogły skorzystać z urlopu zdrowotnego.

Kolejne zapowiedzi w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek…

Serial dotyczący urlopów zdrowotnych dla poratowania zdrowia ma już wiele sezonów… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, w bieżącym numerze Gazety podnosi tematykę przedmiotowych urlopów… i tak od wielu lat. Natomiast ministerstwo zdrowia co jakiś czas wraca do tematu. Obiecuje. Nastaje głęboka cisza… Znów obiecuje… i tak w kółko.

W roku 2021 Ministerstwo Zdrowia zgłosiło propozycję kryteriów przyznawania urlopów zdrowotnych:

  • wynagrodzenie jak za okres choroby (80% podstawy, pierwsze 15 dni pokrywa pracodawca, a kolejne dni – ZUS),
  • o urlopie decyduje lekarz orzecznik ZUS, a nie – jak w przypadku innych zawodów (m.in. nauczycieli) – lekarz medycyny pracy,
  • urlop po 20 latach.

Strona społeczna podkreślała, że nie zostały wyjaśnione powyższe kryteria, zwłaszcza że w przypadku innych zawodów nie są one stosowane (np. nauczyciele). Termin inicjatywy legislacyjnej nie został sprecyzowany… Sprawa ucichła…

Już w roku 2017 w odpowiedzi na interpelację poselską ministerstwo zdrowia informowało:
„Odnosząc się do 6 pytania, czy przewidywane jest umożliwienie pielęgniarkom i położnym wcześniejszego przejścia na emeryturę, uprzejmie wyjaśniam, iż Ministerstwo Zdrowia nie planuje prac w tym zakresie. Natomiast w ramach prac ww. Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce rozważane są rozwiązania mające na celu zachęcić pielęgniarki i położne do pozostawania na rynku pracy poprzez zagwarantowanie np. dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla osób po 50 r.ż. lub po 20 latach pracy w wymiarze 12 dni – uzyskiwanego stopniowo co 2 lata (propozycja zgłoszona przez przedstawicieli środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych)”.

Natomiast w roku 2013 wiceminister zdrowia poinformował środowisko pielęgniarskie (…)

Całość artykułu przeczytasz w czerwcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 65

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8572 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek powołała komisję ds. odznaczeń i medali. 

1 min czytania
Treść uchwały naczelnej izby pielęgniarek.  Uchwała Nr 127/VIII/2024Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnychz dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Komisji Nominacyjnej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie godzinowe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia w Kątach Wrocławskich zatrudni od zaraz pielęgniarkę/ pielęgniarza. Forma zatrudnienia i wynagrodzenie: Twój zakres obowiązków: Wymagania: Oferowane:…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: urzędnik ministerstwa o poziomach kompetencji.

2 min czytania
Pan dyrektor z MZ nie mówi o określeniu poziomu kompetencji zawodowych dla 70% pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w szpitalnych oddziałach. Przypadek?…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Ponad 70 tys. odszkodowania dla pielęgniarek.