Kolejne zapowiedzi w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek…
Serial dotyczący urlopów zdrowotnych dla poratowania zdrowia ma już wiele sezonów… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, w bieżącym numerze Gazety podnosi tematykę przedmiotowych urlopów… i tak od wielu lat. Natomiast ministerstwo zdrowia co jakiś czas wraca do tematu. Obiecuje. Nastaje głęboka cisza… Znów obiecuje… i tak w kółko.
W roku 2021 Ministerstwo Zdrowia zgłosiło propozycję kryteriów przyznawania urlopów zdrowotnych:
- wynagrodzenie jak za okres choroby (80% podstawy, pierwsze 15 dni pokrywa pracodawca, a kolejne dni – ZUS),
- o urlopie decyduje lekarz orzecznik ZUS, a nie – jak w przypadku innych zawodów (m.in. nauczycieli) – lekarz medycyny pracy,
- urlop po 20 latach.
Strona społeczna podkreślała, że nie zostały wyjaśnione powyższe kryteria, zwłaszcza że w przypadku innych zawodów nie są one stosowane (np. nauczyciele). Termin inicjatywy legislacyjnej nie został sprecyzowany… Sprawa ucichła…
Już w roku 2017 w odpowiedzi na interpelację poselską ministerstwo zdrowia informowało:
„Odnosząc się do 6 pytania, czy przewidywane jest umożliwienie pielęgniarkom i położnym wcześniejszego przejścia na emeryturę, uprzejmie wyjaśniam, iż Ministerstwo Zdrowia nie planuje prac w tym zakresie. Natomiast w ramach prac ww. Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce rozważane są rozwiązania mające na celu zachęcić pielęgniarki i położne do pozostawania na rynku pracy poprzez zagwarantowanie np. dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla osób po 50 r.ż. lub po 20 latach pracy w wymiarze 12 dni – uzyskiwanego stopniowo co 2 lata (propozycja zgłoszona przez przedstawicieli środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych)”.
Natomiast w roku 2013 wiceminister zdrowia poinformował środowisko pielęgniarskie (…)
Całość artykułu przeczytasz w czerwcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.