Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder
Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14 osób, które miały brać udział w organizowaniu zaświadczeń potwierdzających szczepienie przeciwko COVID-19.
Z trzech zatrzymanych kobiet wszystkie są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu. Jedną z nich jest pielęgniarka.
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty m.in. płatnej protekcji, wręczenia korzyści majątkowych i skłonienia do poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 230a § 1 kk, art. 229 § 3 kk, art. 271 § 3 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych po 10 tysięcy złotych oraz zawieszenie w czynnościach służbowych.
Pielęgniarki pomagały w uzyskaniu fałszywych zaświadczeń
Kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w SPKS 1 w Lublinie, prof. Mirosław Czuczwar, zauważa:
Trudno tu o jakikolwiek komentarz. Jeżeli laik próbuje „na lewo skombinować” paszport covidowy, czyli oszukać system, naraża siebie i społeczeństwo, to pół biedy, bo najczęściej jest to ktoś po prostu głupi. Natomiast jeżeli pomaga w tym lekarz, pielęgniarka, to wtedy sytuacja się zmienia.
źródło: CBŚP oraz Prokuratura w Lublinie