Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych
Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje środowisku pielęgniarskiemu informacje w sprawie nowej siatki płac pielęgniarek i położnych. Dotyczą one także działalności związku pielęgniarek w kwestii podejmowanych przez tę organizację rozmów z decydentami oraz prowadzonych przez OZZPiP strajków i akcji protestacyjnych.
Szczegółowe informacje w zakresie powyższej problematyki zamieszczamy w dziale aktualności pt. nowa siatka płac pielęgniarek
Tysiące komentarzy zamieszczono na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.
W dzisiejszym felietonie podsumujemy obecną sytuację w kontekście działalności związku w sprawie nowej siatki płac.
Zwrócimy uwagę na bardzo ważną kwestię, dotyczącą wysuwanych przez związek postulatów, a właściwie ich braku.
Związek pielęgniarek „zrywa” rozmowy
Wiemy jedno. W dniu 17 maja 2021 roku związek pielęgniarek zerwał rozmowy z rządem.
Pielęgniarki nie mogą porozumieć się z rządem https://t.co/JQ85sOANQh
— Radio Maryja (@RadioMaryja) May 18, 2021
Jak doszło do tej sytuacji, dokładnie opisano w artykule pt. Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.
W sytuacji kiedy związek zerwał rozmowy z rządem a następnie ogłosił datę 7 czerwca, jako dzień protestu pielęgniarek, to rzeczą naturalną jest czekanie na ruch rządu, na ewentualne propozycje w sprawie poprawy siatki płac, która deprecjonuje nasze zawody. Czekanie nie na rozmowy ale konkretne propozycje.
Niestety związek nadal uczestniczy w tej grze pozorów. Udawanie przez ministerstwo prowadzenia konstruktywnego dialogu i wmawiania opinii publicznej, że nowa siatka płac wiąże się z podwyżkami. „Może nie ze wzrostem płac ale nikt nie będzie miał obniżonej pensji”. Zobacz: PiS okradł pielęgniarki z dodatku zembalowego. Takie postępowanie związku tylko uwiarygadnia prowadzenie dialogu ze „stroną społeczną”.
Po „zerwaniu” rozmów przedstawicielki związków i izby pip brały udział w posiedzeniach komisji sejmowych, które były poświęcone wynagrodzeniom, między innymi pielęgniarek i położnych. Branie udziału w pracach tych gremiów to w sumie prowadzenie „rozmów ze stroną rządową”.
I tutaj mamy bardzo niepokojący symptom. Na stronie sejmu opublikowano uwagi zgłoszone do projektu ustawy o wynagrodzeniach. Poniżej publikujemy skan strony sejmowej z dnia 13 czerwca 2021 roku.
Powyższy zrzut ekranu zawiera listę podmiotów, które zgłosiły uwagi do projektu ustawy. Na tej liści nie ma zwiazku i izby pip! Skoro związek po „zerwaniu” rozmów uczestniczy w pracach parlamentarnych, to dlaczego nie zgłosił swojego oficjalnego stanowiska w sprawie postulatów dotyczących zmian w siatce płac. Właśnie, dlaczego?
W dniu 28 maja sejm uchwalił nowelizację siatki płac w podmiotach leczniczych. Warto zwrócić na jeszcze jedną charakterystyczną rzecz. Otóż ustawa została przyjęta przez sejm prawie jednogłośnie. Głosowało 444 posłów. 433 – za, 3 – przeciw, 8 się wstrzymało. Pytam się gdzie są ci „przyjaciele” pielęgniarek i położnych, którzy tak licznie wspierali nasze środowisko pielęgniarskie w walce o sprawiedliwe wynagrodzenia?
Pielęgniarki protestują w dniu 7 czerwca
Następnie w dniu 7 czerwca w całej Polsce odbyły się liczne strajki ostrzegawcze, manifestacje oraz pikiety w podmiotach leczniczych. Związek zdecydowanie podkreślał, że to jest pierwsza fala protestów. Kolejne fale obejmą kilkaset jednostek ochrony zdrowia. Redakcja portalu prowadziła praktycznie na żywo relację z protestów pielęgniarek. Przedstawiła pierwsze opinie strony rządowej na strajki ostrzegawcze pielęgniarek, które odbyły się w około 40 podmiotach leczniczych.
Władze pielęgniarskie, które skutecznie nie wymuszały realizacji porozumień… same siebie nie szanowały. To jakim cudem miały podejmować skuteczne działania dla poszanowania 300-tysięcznej rzeszy pielęgniarek i położnych?
— Mariusz Mielcarek (@M_Mielcarek) May 24, 2021
Kolejna odsłona w zakresie nowelizacji ustawy dotyczy senatu. Senacka komisja zdrowia w dniu 9 czerwca, a w kolejnym dniu senat, uchwalił poprawki do tabeli płac, które dotyczą podziału pielęgniarek na grupy. Szczegóły przedstawiliśmy w artykule pt. Senat: pielęgniarki podzielić na 4 grupy w siatce płac. W pracach senatu biorą też udział… związki i izba pip. Poprawki senatu w dniu 11 czerwca wpłynęły do sejmu. Zostaną rozpatrzone przez sejmową komisję zdrowia a następnie przegłosowane podczas plenarnego posiedzenia w dniu 15 czerwca.
Jeszcze jedna generalna uwaga. Po zgłoszeniu przez senat poprawek, można odnieść wrażenie, że wielu wierzy, że senat docenił pracę pielęgniarek i położnych. Nic z tych rzeczy. Niestety wprowadził dodatkowy mentlik do siatki płac, która jest jednym wielkim chaosem. Dlaczego? Bowiem od początku przy podziale na grupy, nie uwzględnia się realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych. Takie jest nasze stanowisko od 2017 roku… Tę kwestię nadal będziemy bardzo szeroko poruszali na portalu. Przedstawiając jaki udział mają związki i izby pip w przedmiotowej sprawie. Obiecujemy, wielu się zdziwi.
Zagłosuj w poniższej ankiecie na Facebooku. Twoja opinia też się liczy. Oddano ponad 3 500 głosów. Zamieszczono ponad 120 komentarzy. Za oddane głosy dziękujemy…
Podczas dyskusji w senacie głos zabierały osoby, które wręcz dałyby się zabić dla poprawy warunków pracy pielęgniarek i położnych. Niestety trzeba tylko spojrzeć na nazwiska. Są to osoby, które piastowały wysokie stanowiska w ochronie zdrowia. Za czasów poprzedniej koalicji rządowej. Dziwnym trafem, kiedy były decydentami nie wykazywali pokładów empatii dla naszych zawodów. Dzisiaj będąc w opozycji zmienili się w gigantycznych obrońców naszej profesji. Czekam kiedy będą krzyczeć: wszyscy jesteśmy pielęgniarkami. Ja krzyczę: jesteście obłudnikami! Punkt siedzenia zmienia punkt widzenia.
Postulaty związku pielęgniarek. Są czy ich nie ma?
Czy ktokolwiek widział listę postulatów związku pielęgniarek? Listę postulatów, które są wysuwane w związku z obecnymi protestami? Czy ktoś widział, wariant siatki płac, której wdrożenia domaga się związek. Ciekawe dlaczego związek pielęgniarek tej siatki nie nosił na sztandarach podczas protestów w dniu 7 czerwca? Jak ogłasza się strajk, to jego odwołanie warunkuje się spełnieniem postulatów. KONKRETNYCH! Nie wiemy jakich… Pojawiają się nawet dziesiątki postulatów… Bardzo ogólnych… Z których nic nie wynika. Na przykład:
Strajk pielęgniarek i położnych w 40 szpitalach w całej Polsce: „Sprzeciwiają się warunkom pracy i sposobowi ustalania płac – poinformowała szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok” https://t.co/Zy9DTqg0Fu
— Bertold Kittel (@Bertold_K) June 7, 2021
Jako minister przychodzę i mówię: Pani Przewodnicząca. Co mamy jako ministerstwo zrobić w zakresie warunków pracy aby odwołać protesty pielęgniarek i położnych. Jaki podział na grupy i przypisane im współczynniki pracy spowodują, że strajki zostaną odwołane i będziemy mogli usiąść do dalszych rozmów w zakresie działań na rzecz polskiego pielęgniarstwa. Proszę o listę…
Twarze związku pielęgniarek i ministerstwa
Ta sytuacja jest bardzo korzystna dla obu stron. Pozwala „wyjść z twarzą” stronom konfliktu. „Coś damy” – np. jakiś dodatkowy urlop wypoczynkowy. Podpisze się porozumienie. Doceniając rolę pielęgniarek i położnych w walce z pandemią. Strony ustalą, że rozpoczynają pracę, aby przedmiotowy urlop niezwłocznie wdrożyć do porządku prawnego. Pierwsze spotkanie zespołu w tej sprawie zaplanowano… na 2024 rok.
Społeczeństwo to kupi. Czy kupią to pielęgniarki i położne?
Intuicja podpowiada, że związek pielęgniarek nadal ma roboczy kontakt z ministrem. Każdej ze stron zależy aby wyjść z kryzysu z twarzą. Związek z twarzą – wojownika o lepsze jutro pielęgniarek i położnych, ministerstwo z twarzą – piewcy dialogu.
Mamy tego pierwsze symptomy, o których napiszemy w artykule pt. Związek pielęgniarek zawarł konsensus.
7 czerwca pielęgniarki wyszły na ulicę. Co dalej? Jak mówi Krystyna Ptok – wszystko w rękach parlamentarzystówhttps://t.co/20rFLyrvKz
— rynekzdrowia.pl (@rynekzdrowia) June 13, 2021
Znamienne są w tej sytuacji słowa przewodniczącej związku pielęgniarek, prezentującej mankamenty ustawy o wynagrodzeniach i zgoszonych poprawkach: Niestety obecnie tych poprawek nie uda się wprowadzić, jednak cały czas podnosimy ich wagę. W wywiadzie udzielonym dla rynekzdrowia.pl, w dniu 13 czerwca 2021 roku, pani Ptok słowem nie wspomina o dalszych protestach środowiska pielęgniarek. (!?)
Związek i minister niech pamiętają: jest jeszcze trzecia strona – pielęgniarki i położne.