Ta pielęgniarka może zrobić to do dwukrotnej próby.

3 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Ta pielęgniarka może zrobić to do dwukrotnej próby.

Uprawnienia zawodowe pielęgniarek nadane przez ministra zdrowia

W ostatnim okresie czasu redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podjęła temat uprawnień zawodowych pielęgniarek po ukończonych szkoleniach w ramach kształcenia podyplomowego.

Pierwszym zagadnieniem poruszonym w przedmiotowym cyklu artykułów było cewnikowanie pęcherza moczowego. Bardzo wstępna analiza w tym obszarze wykazała, że minister nadaje uprawnienia po szkoleniu specjalizacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, które przynależą do każdej pielęgniarki. Pytanie o treści: po co minister zdrowia nadaje iluzorystyczne uprawnienia, jest jak najbardziej na miejscu.

Także analiza uprawnień nadanych po odbyciu kursu kwalifikacyjnego lub specjalizacji doprowadza do zaskakujących wniosków. Więcej szczegółowych informacji w powyższym zagadnieniu w artykule pt. Pielęgniarki – minister nadaje pielęgniarkom zadziwiające uprawnienia.

Gromadzimy kolejne certyfikaty w szufladzie a ostatecznie pielęgniarki nie mają pewności co nam wolno a czego nie

Artykuł wywołał liczne komentarze pielęgniarek. Kilka wybranych publikujemy poniżej.

– Tym bzdurom w polskim pielęgniarstwie nie będzie końca. Jestem pielęgniarką w Norwegii, pracowałam też długo w Polsce, nikt nie pyta mnie czy mam kurs cewnikowania, wymiany PEG itd tylko czy to umiem bo wystarczy ze ktoś kto to potrafi, mnie tego nauczył, czy odbyło się to np. w ramach szkolenia wewnętrznego, jeśli ja czuje się w tym pewnie to to robię, jeśli nie odmawiam. Jeśli ktoś ma tu specjalizację w danej dziedzinie to doprawdy ma w niej ogromna wiedze, która może się podzielić, ja mając specjalizację internistyczną w Polsce jestem taką pielęgniarką do wszystkiego i do niczego. My w Polsce skupiamy się na tym, żeby gromadzić kolejne certyfikaty w szufladzie a ostatecznie nie mamy pewności co nam wolno a czego nie.

– U nas proszę Państwa od lat jest bylejakość! To coś czego szczerze nie znoszę. Choćby przytoczony przykład z cewnikowaniem. Produkuje się plany edukacji kursów kwalifikacyjnych, specjalizacji itd, ale nikt z „producentów” nie czyta co napisał jego poprzednik. Bo po co, sam wiem lepiej i tak powstają przepisy, które nikomu nie służą. Panie odpowiedzialne za to zajmują się muralami (ohydztwa, za które ktoś powinien ponieść konsekwencje!) a my na oddziałach zostajemy ze swoją intuicją, doświadczeniem i nadzieją, że prokurator tym się nie zajmie.


– Noooo. Wreszcie! Myślałam, że nikt już nie zwróci uwagi na to, że od dłuższego czasu piszę o jakości świadczonej pracy i o KOMPETENCJACH. Nieźle dostało mi się w komentarzach ale wreszcie JEST!!! Problem został dostrzeżony. Moim zdaniem nie jest ważne czy te uprawnienia się komuś podobają czy nie. Nie jest ważne czy ktoś się z nimi zgadza czy nie. Ważne jest że są i obowiązują aż do momentu ich zmian. I co ważne – to, ze w przypadku jakiejś sprawy w Prokuraturze to właśnie będzie badał prokurator. Dlatego też KAŻDA pielęgniarka – bez względu na wykształcenie powinna zapoznać się z tymi uprawnieniami i poza nie nie wychodzić. A swoją drogą to ciekawe czy lekarze i Dyrektorzy widzą to, ze wiele pielęgniarek wykonuje czynności bez uprawnień. Oj będzie się teraz działo.

Zachowano oryginalną treść

źródło: pielegniarki.info.pl

Ta pielęgniarka może zrobić to do dwukrotnej próby

Teraz kolejny kwiatek w kwestii cewnikowania pęcherza moczowego. Okazuje się, że pielęgniarki specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego mają narzucone pewne ograniczenie w zakresie cewnikowania pęcherza moczowego. Otóż, w katalogu świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego, wpisano:

– zakładanie cewnika Foleya do pęcherza moczowego u mężczyzny (do dwukrotnej próby).

Analizując powyższy zapis nasuwają się następujące pytania:

Czy pielęgniarka specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego może cewnikować tylko mężczyzn? Odbycie tej specjalizacji nie daje uprawnienia do cewnikowania kobiet? Dlaczego specjalizacja i kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego daje uprawnienie do cewnikowania bez ograniczenia: „do dwukrotnej próby”.

Do tematu wrócimy wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 41

Bądź pierwszym, który oceni wpis

666 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa nie wzrasta. 

1 min czytania
94% pielęgniarek w tej dziedzinie pielęgniarstwa wykonuje zawód w szpitalach 1,8 tysiąca – czyli około 0,9% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Izba pielęgniarek, związek i ministerstwo to trójkąt bermudzki.

3 min czytania
Konstruktorzy z trójkąta bermudzkiego odpalą bombę w marcu 2025 roku. I jak zwykle pielęgniarki doświadczą sytuacji, kiedy „radosna legislacja” zwycięża nad zdrowym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: Pielęgniarka powinna bezwzględnie zweryfikować ustne zlecenie lub odmówić jego wykonania.

1 min czytania
Sąd: w oddziale panowała zła praktyka w zakresie wykonywania zleceń lekarskich przez pielęgniarki. (…) W niniejszej sprawie, bez względu na to, co…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płac

Pielęgniarki - takie dodatki wypłacają szpitale.