Dyrektor szpitala daje pielęgniarkom nowe zakresy czynności
Jak informuje jeden z portali internetowych, dyrektor podmiotu leczniczego wypowiada warunki pracy pielęgniarek i położnych.
W pierwszej kolejności pada ze strony dyrekcji propozycja porozumienia. Na jego podstawie pielęgniarka zgadza się na nowe warunki pracy. Zasadniczym skutkiem ugody pomiędzy dyrektorem a pielęgniarką jest zatrudnienie na stanowisku „starszej pielęgniarki”. Takie stanowisko zamierza powierzyć dyrektor wszystkim pielęgniarkom w szpitalu. Jedno stanowisko, niezależnie od posiadanych kwalifikacji.
To stanowisko w szpitalu jest uwarunkowane posiadaniem tytułu pielęgniarki i 5-letnim stażem pracy w zawodzie. Natomiast według zakładowej organizacji związku OZZPIP, niektóre z pielęgniarek to – „dobrze wykształcone panie, z dodatkowymi kwalifikacjami, ze stażem”. Dlatego związek uważa, że takie postępowanie dyrekcji placówki jest krzywdzące dla części personelu pielęgniarskiego.
W przypadku pielęgniarek, które nie przystaną na porozumienie, dyrekcja wręcza zmianę warunków pracy. Obecnie sytuacja w powyższym zakresie jest taka, że część pielęgniarek porozumienie z dyrektorem zawarła a inne po odmowie jego podpisania ma wręczone wypowiedzenia zmieniające warunki pracy.
Pielęgniarki z wypowiedzeniami mogą postąpić na dwa sposoby. Przyjąć nowe warunki lub ich nie przyjąć co jest jednoznaczne z utratą pracy w szpitalu.
Dyrektor o celu zmian w zatrudnieniu pielęgniarek
Kierownik podmiotu leczniczego stoi na stanowisku, że powyższe działanie ma na celu: wprowadzenie jednolitych zasad zatrudniania i wynagradzania. Obejmie wszystkie pielęgniarki zatrudnione na umowę o pracę.
Dodatkowo dyrektor placówki zamierza wszystkim pielęgniarkom wręczyć nowe zakresy obowiązków.
Redaktor Agata Sawczenko, autorka artykułu o zmianach kadrowych w szpitalu wyjaśnia dlaczego dyrektor wprowadza zmiany. Informuje, że „dyrektor po prostu szykuje się do kolejnych podwyżek. Chce w przyszłości móc decydować sam, ile pieniędzy przyznać pracownikom na poszczególnych stanowiskach. Stąd potrzeba najpierw ujednolicenia zakresu obowiązków. – Każda pielęgniarka niech najpierw będzie pielęgniarką. Następnym ruchem będzie przyznanie uprawnień albo funkcji, albo innych czynności, które są potrzebne pracodawcy”.
Źródło: Porozumienie lub wypowiedzenie. Szpital w Mońkach szykuje się do kolejnych podwyżek dla pielęgniarek. Kurier poranny – kurier.pl – 5 marca 2023 roku
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Działanie dyrektora szpitala ma swoje podłoże w dostosowaniu polityki płacowej wobec personelu pielęgniarskiego do wymogów Kodeksu pracy – jednakowa praca za jednakową płacę. I to trzeba uważać za pozytywny aspekt opisywanej powyżej sytuacji.
Bowiem wszystkie pielęgniarki w szpitalu mają te same kompetencje zawodowe. Natomiast dyrektor poprzez różne zakresy czynności będzie posiadał skuteczne narzędzie do kreowania sprawiedliwej polityki płacowej wobec pielęgniarek. Jeśli przeprowadzi to w sensowny sposób to nie narazi się na sprawy sądowe o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Natomiast powyższe rozwiązanie nie powinno być przykrywką do oszczędzania na personelu pielęgniarskim. Tego powinna dopilnować zakładowa organizacja związku pielęgniarek – OZZPiP.