Szpital: pielęgniarki z grupy 2 aktywnie uczestniczą w procesach podejmowania decyzji na poziomie szpitala.

3 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Szpital: pielęgniarki z grupy 2 aktywnie uczestniczą w procesach podejmowania decyzji na poziomie szpitala.

Pozwany szpital przekonywał sąd, że pielęgniarki z grupy 2 „pełnią rolę ekspertów klinicznych”…

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

W dniach 5 i 6 października 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytoczyła czytelnikom pielegniarki.info.pl dwa fragmenty wyroku, który zapadł we wrześniu 2024 roku. Pierwszy fragment opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarka pozwała szpital. Oprócz odszkodowania dostała jeszcze „coś”. Dotyczy nałożenia na szpital dodatkowej kary za nierówne traktowanie w zatrudnieniu – poza samym odszkodowaniem. Natomiast w artykule pt. Pielęgniarka wyliczyła sądowi co do złotówki ile straciła na nierównym traktowaniu, zwróciliśmy uwagę na inny aspekt zakresu odszkodowania. Otóż na jego wysokość wpływ mają nie tylko samo wynagrodzenie zasadnicze i pochodne ale także inne składniki wynagrodzenia – średnia urlopowa, nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna.

Poniżej cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku, który odnosi się do stanowiska szpitala w zakresie argumentacji, która miała za zadanie przekonać sąd, że pozywająca pielęgniarka nie została nierówno traktowana w zatrudnieniu. Niektóre elementy „obrony” szpitala, pielęgniarki znające realia wykonywania zawodu od podszewki, mogą skwitować uśmieszkiem politowania.

Zacytujmy zatem uzasadnienie do wyroku…

(…) Pozwany szpital podniósł, że poza zadaniami, które wykonuje pielęgniarka, inne pielęgniarki pełnią dodatkowe obowiązki, których nie wykonuje powódka, tj. pełnią rolę ekspertów klinicznych w dziedzinie pielęgniarstwa, projektują i wdrażają nowe protokoły i programy leczenia, udzielają konsultacji innym pielęgniarkom i personelowi medycznemu w trudnych przypadkach, nauczają zawodu pielęgniarki, wykonują pracę na rzecz doskonalenia zawodowego pielęgniarek lub nauczania innych zawodów medycznych, prowadzą badania naukowe w dziedzinie pielęgniarstwa i publikują wyniki oraz aktywnie uczestniczą w procesach podejmowania decyzji na poziomie szpitala i wprowadzania innowacji w zakresie opieki pielęgniarskiej. Co za tym idzie, sytuacja skarżącej pielęgniarki oraz innych pielęgniarek nie jest tożsama.

(…) Dodatkowe zadania, które realizują „inne pielęgniarki” łączą się z poważniejszą odpowiedzialnością oraz wymagają większego nakładu i wysiłku umysłowego. O wyższej wartości pracy dla pozwanego szpitala decyduje rodzaj pracy oraz wyższe kwalifikacje zawodowe, które zostały potwierdzone stosownymi dokumentami tj. dyplomem ukończenia studiów magisterskich, dyplomem ukończenia specjalizacji, a co za tym idzie pracownice te posiadają wyższe teoretyczne umiejętności, jak i praktyczne przygotowanie zawodowe.

(…) na powyższe stanowisko szpitala skarżąca pielęgniarka zaprzeczyła, aby „iine pielęgniarki” w okresie objętym sporem wykonywały inne obowiązki inne, w szczególności wyszczególnione przez szpital w odpowiedzi na pozew. (…)

Sąd w przebiegu postępowania sądowego ustalił:

(…) Wszystkie specjalistki pielęgniarstwa miały powierzony jednakowy zakres czynności, obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień. Również w praktyce, praca każdej z pielęgniarek specjalistek nie różniła się. Wykonywały te same czynności niezależnie od tego, czy legitymowały się średnim czy wyższym wykształceniem ze specjalizacją. Każda z nich, w ten sam sposób, opiekowała się pacjentami (obsługiwały ten sam sprzęt, przygotowywały respirator do podłączenia pacjenta, podłączały leki na pompach infuzyjnych, realizowały zalecenia anestezjologa). Nie było podziału na przypadki łatwiejsze i trudniejsze. Wszyscy pracownicy wzajemnie się zastępowali podczas urlopów czy zwolnień lekarskich. Nie obowiązywała zasada, że podczas nieobecności pielęgniarki specjalistki z tytułem magistra musi ją zastąpić inna osoba z takim tytułem. Grafiki pracy na oddziale tworzyła pielęgniarka oddziałowa. Decydując o tym, kto będzie pracować danego dnia nie kierowała się przy tym, jakim wykształceniem legitymują się poszczególne specjalistki pielęgniarstwa, ale brała pod uwagę ich doświadczenie, aby nie na jednym dyżurze nie pracowały wyłącznie osoby niedoświadczone. Specjalistki pielęgniarstwa prowadziły nadzór nad nowym personelem oraz osobami, które nie miały doświadczenia i specjalizacji.

W okresie od lipca 2022 r. do września 2023 r. studenci nie mieli możliwości realizacji zajęć praktycznych, w związku z czym żadna z „innych pielęgniarek” nie pełniła funkcji mentorki studentów.

Skarżąca pielęgniarka pracowała bardzo dobrze i nie było zastrzeżeń co do jej pracy ani też poziomu jej wiedzy. Nie było czynności, których nie mogłaby wykonać, a mogłyby wykonać pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją. Ze wszystkich pielęgniarek specjalistek posiadała najdłuższe doświadczenie. Była pierwszą pielęgniarką specjalistką na tym Oddziale. (…)

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl



Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8548 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: z perspektywy czasu dyżury świąteczne wspominam z nostalgią...

1 min czytania
Praca pielęgniarek w święta Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższy komnetarz. Ja nareszcie pierwsze święta na wolności. Od moja na emeryturze szczęśliwa, że…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Izba pielęgniarek, a sprawa Collegium Humanum.

1 min czytania
Pismo do izby pielęgniarek W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek z Collegium…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Cud. Pielęgniarka w świąteczny czas przejrzała na oczy.

2 min czytania
Cud tym bardziej znaczący, że dotyczy posłanki – pielęgniarki… Działalność posłanki pani Józefy Szczurek-Żelazko jest bardzo znana pielęgniarkom i położnym. To tej…
Komentarze