„Królowa specjalizacji” pielęgniarek
Egzamin w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki odbył się 20 listopada 2023 r. Tym samym, „królowa specjalizacji” zakończyła zmagania pielęgniarek i położnych w jesiennej sesji egzaminów państwowych.
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki pozwala pielęgniarce objąć specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzić specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.
Do przedmiotowego egzaminu przystąpiło 2 169 pielęgniarek i aż 2 164 z nich uzyskało tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki – co za tym idzie, zdawalność egzaminowanych wynosi 99,77%.
Pielęgniarki z tytułem specjalisty
Według danych prezentowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, w latach 2004-2023 (pierwsze półrocze) ponad 16 760 pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Powyższy wynik plasuje to szkolenie na pierwszym miejscu szkoleń najchętniej wybieranych przez pielęgniarki.
Uprawnienia pielęgniarki
Poniżej prezentujemy fragment wykazu świadczeń, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologii i intensywnej opieki:
- Ocena przedoperacyjna pacjenta dorosłego (przeprowadzenie wywiadu, badania fizykalnego, badania dodatkowe, analiza dokumentów).
- Ocena przedoperacyjna dziecka (przeprowadzenie wywiadu, badania fizykalnego, badania dodatkowe, analiza dokumentów).
- Przygotowanie stanowiska do każdego rodzaju znieczulenia pacjenta dorosłego.
- Przygotowanie stanowiska do każdego rodzaju znieczulenia dziecka.
- Przedoperacyjne przygotowanie pacjenta dorosłego (kaniulacja naczyń, podłączenie aparatury monitorującej, bezpieczeństwo ułożenia do różnych typów zabiegów operacyjnych).
- Przedoperacyjne przygotowanie dziecka (kaniulacja naczyń, podłączenie aparatury monitorującej, bezpieczeństwo ułożenia do różnych typów zabiegów operacyjnych).
- Śródoperacyjne monitorowanie pacjenta, w tym ocena poziomu znieczulenia,
- Udział w wykonaniu śródoperacyjnej hemodilucji krwi pacjenta.
- Udział w wykonaniu anestezji ogólnej i regionalnej.
- Udział w znieczuleniu w chirurgii ogólnej i przewodu pokarmowego, chirurgii naczyniowej.
- Udział w znieczuleniu w transplantologii.
- Udział w znieczuleniu w urologii.
- Udział w znieczuleniu w ginekologii i położnictwie.
- Udział w znieczuleniu w neurochirurgii.
- Udział w znieczuleniu w torakochirurgii.
Całość wykazu dostępna jest po kliknięciu w poniższy link.
Liczba czynnych zawodowo pielęgniarek specjalistek
Na podstawie danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia widzimy, że w 2022 roku ponad 10,4 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki było czynnych zawodowo. Warto zaznaczyć, że ponad 91% z nich było zatrudnionych w szpitalach (9,5 tys.).
Średnia wieku dla pielęgniarek ze specjalizacją anestezjologiczną, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ to 47,4 lat.
źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl