Szkolenia pielęgniarek – rośnie liczba specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – rośnie liczba specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

Pielęgniarki specjalistki czynne zawodowo

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych (biorąc pod uwagę wszystkie dziedziny medycyny, a także rodzaje świadczeń), było zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

W kilku artykułach na Portalu w ostatnim czasie, przybliżaliśmy dane dotyczące pielęgniarek posiadających specjalizację w różnych dziedzinie pielęgniarstwa, a dokładniej liczbę osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

Poniżej artykuły dotyczące specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, pielęgniarstwa chirurgicznego oraz pielęgniarstwa internistycznego.

Dzisiaj natomiast przybliżymy czytelnikom Portalu liczby dotyczące pielęgniarek czynnych zawodowo, posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek

W latach 2004-2023 (sesja wiosenna) ponad 4 tys. pielęgniarek ukończyło specjalizację w przedmiotowej dziedzinie. Szkolenie w tym zakresie przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego wykonywania skomplikowanych i problemowych zadań zawodowych w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnie z posiadanymi kompetencjami specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, kierowania zespołem pracowników oraz prowadzenia badań
naukowych.

Egzamin państwowy w zakresie pielęgniarstwa rodzinnego, w obecnie trwającej sesji jesiennej odbył się 21 września. Po tym egzaminie przybyło 754 specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

Liczba czynnych zawodowo pielęgniarek specjalistek pielęgniarstwa rodzinnego

Na podstawie danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia widzimy, że w 2022 roku ponad 3,3 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego było czynnych zawodowo. Ponad 60,2 % z nich było zatrudnionych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Na poniższej grafice przedstawiamy pozostałe rodzaje świadczeń w odniesieniu procentowym:

Z roku na rok przybywa pielęgniarek posiadających uprawnienia w przedmiotowym zakresie. Poniżej przedstawiamy dane liczbowe z poprzednich lat.

  • 2018 r. – 2,7 tys.
  • 2019 r. – 2,8 tys.
  • 2020 r. – 2,9 tys.
  • 2021 r. – 3,1 tys.

Średnia wieku dla pielęgniarek ze specjalizacją pielęgniarstwa rodzinnego, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ to 54,5 lat.

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1206 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Ptok zachęca młodych do zawodu: Szybko umrzecie.

5 min czytania
Pielęgniarz: Ja i moja żona mamy po 61 lat. Czy naprawdę nie ma dla nas ratunku? W dniu 19 listopada 2024 roku…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek poświęcił pielęgniarki.

2 min czytania
Pielęgniarka: Całe życie zawodowe to dla nas poświęcenie – siebie, rodziny, pasji i czasu… A teraz poświęcono nas… No brawo drogie panie….
Komentarze
×
AktualnościBadania w pielęgniarstwie

Pielęgniarka prosi o pomoc w badaniu skali zaburzeń snu wśród personelu pielęgniarskiego.