Pielęgniarki specjalistki czynne zawodowo
Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych (biorąc pod uwagę wszystkie dziedziny medycyny, a także rodzaje świadczeń), było zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.
W kilku artykułach na Portalu w ostatnim czasie, przybliżaliśmy dane dotyczące pielęgniarek posiadających specjalizację w różnych dziedzinie pielęgniarstwa, a dokładniej liczbę osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.
Poniżej artykuły dotyczące specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, pielęgniarstwa chirurgicznego oraz pielęgniarstwa internistycznego.
Dzisiaj natomiast przybliżymy czytelnikom Portalu liczby dotyczące pielęgniarek czynnych zawodowo, posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek
W latach 2004-2023 (sesja wiosenna) ponad 4 tys. pielęgniarek ukończyło specjalizację w przedmiotowej dziedzinie. Szkolenie w tym zakresie przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego wykonywania skomplikowanych i problemowych zadań zawodowych w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnie z posiadanymi kompetencjami specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, kierowania zespołem pracowników oraz prowadzenia badań
naukowych.
Egzamin państwowy w zakresie pielęgniarstwa rodzinnego, w obecnie trwającej sesji jesiennej odbył się 21 września. Po tym egzaminie przybyło 754 specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa.
Liczba czynnych zawodowo pielęgniarek specjalistek pielęgniarstwa rodzinnego
Na podstawie danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia widzimy, że w 2022 roku ponad 3,3 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego było czynnych zawodowo. Ponad 60,2 % z nich było zatrudnionych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
Na poniższej grafice przedstawiamy pozostałe rodzaje świadczeń w odniesieniu procentowym:
Z roku na rok przybywa pielęgniarek posiadających uprawnienia w przedmiotowym zakresie. Poniżej przedstawiamy dane liczbowe z poprzednich lat.
- 2018 r. – 2,7 tys.
- 2019 r. – 2,8 tys.
- 2020 r. – 2,9 tys.
- 2021 r. – 3,1 tys.
Średnia wieku dla pielęgniarek ze specjalizacją pielęgniarstwa rodzinnego, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ to 54,5 lat.
źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl