Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek
Od 2005 roku tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, która jest przedmiotem dzisiejszego artykułu, zdobyło ponad 4 tys. pielęgniarek. W obecnie trwającej sesji egzaminów państwowych do testu wiedzy przystąpiło 588 pielęgniarek i aż 587 z nich uzyskało pozytywny wynik.
Mowa o szkoleniu w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. Kształcenie w tej dziedzinie ma na celu przygotowanie pielęgniarki do:
- samodzielnego wykonywania określonych świadczeń specjalistycznych;
- pełnienia roli lidera;
- wdrażania zmian w praktyce pielęgniarskiej;
- oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego;
- uczestnictwa w projektowaniu i prowadzenia kształcenia zawodowego i podyplomowego pielęgniarek i innych przedstawicieli opieki zdrowotnej.
W kilku ostatnich artykułach na Portalu, przybliżaliśmy dane dotyczące pielęgniarek posiadających specjalizację w różnych dziedzinie pielęgniarstwa, a dokładniej liczbę osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.
Liczba pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
NFZ podaje, że w 2022 roku zatrudnionych było około 2,6 tys. pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. Natomiast w roku 2018 – około 1,6 tys. Średnia wieku pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa wynosi około 50 lat. Natomiast 1,5 tys. jest w wieku powyżej 50 lat. W wieku do 40 lat jest tylko 300 osób.
Poniższa grafika natomiast, prezentuje rozkład personelu medycznego według rodzaju świadczeń:
Normy zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach psychiatrii są przez podmioty lecznicze łamane. W jednym ze sprawozdań NIK z kontroli szpitali psychiatrycznych czytamy:
W Szpitalu w (….) nie zostały spełnione ustalone przez Szpital normy minimalnego zatrudnienia pielęgniarek, gdy zatrudnionych było 117 pielęgniarek przy normie 137,4 etaty(niedobór 21,4). Podobnie było w Szpitalu w(…), gdzie stan zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach psychiatrycznych wynosił 74 osoby przy normie 88 etatów (niedobór 14 pielęgniarek).
źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl
Zobacz także: