Szkolenia pielęgniarek – 1500 osób zapisało się na kurs kwalifikacyjny.

3 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – 1500 osób zapisało się na kurs kwalifikacyjny.

Kurs kwalifikacyjny dla pielęgniarek

Uzyskanie przez pielęgniarkę kwalifikacji do wykonywania świadczeń w zakresie edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia oraz świadczeń opiekuńczych, wychowawczych, diagnostycznych, pielęgnacyjnych, leczniczych i rehabilitacyjnych w środowisku zamieszkania świadczeniobiorcy, w środowisku jego pobytu, w zdrowiu, chorobie i niepełnosprawności, niezależnie od wieku i płci – to cel kursu kwalifikacyjnego w zakresie pielęgniarstwa rodzinne dla pielęgniarek.

W ciągu sześciu lat (2016-2022) ponad 6 400 pielęgniarek poszerzyło swoje kompetencje o ten kurs kwalifikacyjny. Liczba ta stawia to szkolenie na pierwszym miejscu najchętniej wybieranych kursów kwalifikacyjnych dla pielęgniarek.

Umiejętności pielęgniarki

Po ukończeniu przedmiotowego kursu pielęgniarka potrafi:

  • korzystać z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego
  • udzielać samodzielnie określonych świadczeń specjalistycznych obejmujących planowanie, realizowanie i ocenę złożonych problemów zdrowotnych pacjentów i ich rodzin, pozostających pod opieką lekarza rodzinnego i pielęgniarki rodzinnej;
  • wykonywać świadczenia specjalistyczne zgodnie z zasadami etyki zawodu i poszanowaniem praw pacjenta;
  • doradzać w zakresie: zdrowia, programów zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz realizowanych przez jednostki samorządowe, profilaktyki chorób, profilaktyki powikłań wynikających z choroby podstawowej;
  • monitorować stan pacjenta i interpretować wyniki badań.

Plan nauczania

Kurs składa się z czterech modułów. Poniżej przedstawiamy każdy z nich, wraz z krótkim opisem celu.

I Podstawowa opieka zdrowotna i medycyna rodzinna, Cel: przedstawienie aktualnej wiedzy z zakresu medycyny rodzinnej oraz rynku świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

II Pielęgniarstwo rodzinne, Cel: przygotowanie pielęgniarki do wypełniania zadań, roli i funkcji pielęgniarstwa rodzinnego oraz stosowania wiedzy z teorii pielęgnowania z uwzględnieniem współczesnych metod pracy z rodziną – podmiotem opieki pielęgniarskiej.

III Promocja zdrowia i profilaktyka w środowisku zamieszkania świadczeniobiorcy z uwzględnieniem aktualnie realizowanych programów zdrowotnych, Cel: przygotowanie pielęgniarki do rozpoznawania zmian zachodzących w rodzinie spowodowanych problemami zdrowotnymi, profesjonalnego współdziałania z rodziną w zakresie promowania zdrowia i wsparcia w realizacji prozdrowotnego stylu życia członków rodziny w zdrowiu, chorobie i niepełnosprawności.

IV Problemy zdrowotne w poszczególnych etapach życia, Cel: przygotowanie pielęgniarki do rozpoznawania problemów zdrowotnych, pielęgnacyjnych i opiekuńczych wynikających z różnych schorzeń występujących w rodzinie oraz uczestniczenia w procesie terapeutycznym świadczeniobiorców w różnych etapach życia.

Przygotowanie pielęgniarki do planowania i realizowania opieki wobec pacjentów unieruchomionych w łóżku. Przygotowanie pielęgniarki do rozpoznawania stanów zagrożenia życia z uwzględnieniem kategorii odbiorców i miejsca interwencji.

Edukator w cukrzycy – literatura

Zachęcamy do zapoznania się z pozycjami, które została uwzględniona w wykazie literatury podstawowej programu przedmiotowego kursu.

Bernatowska E., Grzesiowski P.: Szczepienia ochronne obowiązkowe i zalecane – od A do Z, PZWL, Warszawa 2021

Szczepienia ochronne. Obowiązkowe i zalecane od A do Z to już IV uaktualnione wydanie praktycznego przewodnika dla lekarzy rodzinnych i pediatrów dotyczącego szczepień ochronnych.
W książce Autorzy omówili:

  • ogólne zasady i bezpieczeństwo wykonywania szczepień z uwzględnieniem aspektów prawnych,
  • szczepienia ochronne obowiązkowe oraz zalecane dla niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • szczepienia przeciwko Covid-19,
  • rolę, jaką odgrywają lekarze i pielęgniarki pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej w realizacji programu szczepień ochronnych.

Kózka M., Płaszewska-Żywko L. (red.): Procedury pielęgniarskie. PZWL, Warszawa 2013 (dodruk 2022)

W pierwszej części książki przedstawiono obowiązujący stan prawny wykonywania zawodu przez pielęgniarki. Scharakteryzowano dwie najbardziej znane klasyfikacje procedur pielęgniarskich obowiązujące w pielęgniarstwie światowym oraz przedstawiono metodologię i klasyfikację procedur własnych. W kolejnych częściach podręcznika zamieszczono opis procedur, grupując je według przyjętej klasyfikacji: procedury podstawowe, profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne.

źródło: pzwl.pl

Liczba pielęgniarek, które chcą odbyć kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego

Z danych zamieszczonych w SMK wynika, że liczba zainteresowanych pielęgniarek odbyciem kursu kwalifikacyjnego w zakresie pielęgniarstwa rodzinnego to 1 490 osób.

Poniżej publikujemy szczegółowe dane z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie140
kujawsko-pomorskie195
lubelskie125
lubuskie25
łódzkie25
małopolskie80
mazowieckie115
opolskie0
podkarpackie85
podlaskie115
pomorskie20
śląskie280
świętokrzyskie70
warmińsko-mazurskie30
wielkopolskie95
zachodniopomorskie90
Razem:1 490
(dane na dzień na dzień 30 sierpnia 2023 roku)

źródło: smk2.ezdrowie.gov., ckppip.edu.pl

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1226 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka LM - patrzę na zdjęcia podręczników z ogromnym sentymentem.

1 min czytania
Podręczniki pielęgniarek i położnych z czasów Liceum Medycznego Na grupie na Facebooku Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y! zamieszczono…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 10 000–12 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki – położnej Prywatna przychodnia medyczna działającą na rynku w Warszawie od 2014 roku poszukuje do pracy osoby na…
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek absolwentką Collegium Humanum (MBA). „Nie wstydzę się żadnego wykształcenia.”

1 min czytania
Szefowa izby pielęgniarek: ukończyłam także wiele kursów i szkoleń i specjalizacje… W dniu 9 kwietnia 2024 roku pani Mariola Łodzińska zamieściła post…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki - wybory 2023

Prezes izby pielęgniarek zagrała w lokowaniu produktu – dialog.