Sytuacja kadrowa w pielęgniarstwie. Pytania do ministra.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Sytuacja kadrowa w pielęgniarstwie. Pytania do ministra.

Liczba pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie braków kadrowych pielęgniarek i położnych

Szanowny Panie Ministrze,

niewątpliwie przez ostatnie lata mierzymy się z kryzysem braków kadrowych pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia.

Struktura wiekowa pielęgniarek i położnych

Zgodnie z raportem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z kwietnia 2022 roku największy liczbowo przedział wiekowy wśród pielęgniarek to 51–60 lat, który obejmuje 84 444 pielęgniarki, co stanowi 36,0% wszystkich zatrudnionych.

Według raportu „do 2030 r. aż 65% obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60% położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych”.

Konieczny większy wzrost liczby absolwentów kierunku pielęgniarstwo

Coraz mniej absolwentów kierunków pielęgniarstwa czy położnictwa decyduje się na pracę w zawodzie, obawiając się braku stabilności finansowej. Z kolei osoby, które posiadają uprawnienia często wyjeżdżają za granicę. Co więcej, mimo przyjęcia przepisów ułatwiających podjęcie w Polsce pracy pielęgniarki lub położnej, obcokrajowcy wciąż nie wykazują zwiększonego zainteresowania podjęciem pracy w Polsce (według raportu obcokrajowcy stanowią jedynie 0,24% wśród osób wykonujących te zawody w Polsce).

Zobacz także:

Według prognoz, aby utrzymać obecny stan należałoby zwiększyć liczbę absolwentów z ok. 5,6 tys. do 10 tys. rocznie, natomiast aby zrealizować działania zamieszczone w przyjętej przez rząd Polityce Wieloletniej Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce (uchwała nr 124/2019 Rady Ministrów z dnia 15 października 2019 r.) kształcić 20 tys. osób rocznie.

Pandemia to okres podejmowania przez pielęgniarki dodatkowego zatrudnienia

Warto także zwrócić uwagę, iż pandemia COVID-19 pokazała skalę problemu braku personelu medycznego, który skutkuje obciążeniem szpitali (szczególnie w mniejszych miejscowościach) i niemożnością efektywnego leczenia pacjentów.

Cztery pytania do ministra zdrowia w sprawie pielęgniarek i położnych

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na wszystkie następujące pytania:

1. Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo w celu zwiększenia liczby osób uzyskujących prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i prawo wykonywania zawodu położnej?

2. Ile osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych pracuje obecnie na stanowisku pielęgniarki/pielęgniarza, położnego/położnej?

3. Kiedy ministerstwo zdecyduje się na wprowadzenie podwyżek wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

4. W jaki sposób realizowana jest Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce przyjęta uchwałą nr 124/2019 Rady Ministrów z dnia 15 października 2019 r.?

Z wyrazami szacunku
Aleksandra Gajewska
Posłanka na Sejm RP

6 listopada 2022 roku

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8546 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Stanowisko MZ. Czy pielęgniarka grupy 2 zaszeregowana do grupy 5 lub 6 może odmówić wykonywania jakiś świadczeń?

4 min czytania
Czy pielęgniarki są zobowiązane działać zgodnie z posiadanymi, a nie wymaganymi przez podmiot leczniczy kwalifikacjami? W interpelacji poselskiej poseł zadał ministrowi zdrowia…
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
Komentarze
×
Aktualności

Kiedy należy wykonać RTG kolana?