Suchość pochwy w okresie połogu.

2 min czytania
Aktualności
Suchość pochwy w okresie połogu.

Suchość pochwy to jeden ze stanów, który może dotykać kobiety w połogu, a więc w okresie następującym po urodzeniu dziecka. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie matki. Ciągłe zmiany hormonalne zaczynają się już po zapłodnieniu i trwają po porodzie. Jedną ze zmian hormonalnych następujących w połogu jest spadek stężenia estrogenów. Te zmiany w profilu hormonalnym prowadzą do zmniejszenia nawilżenia, a w konsekwencji do suchości pochwy. Ta uciążliwa przypadłość pojawia się w tym i tak mało komfortowym dla kobiety czasie. Warto wspomnieć, że połóg nie jest jedynym okresem, kiedy to kobieta może zmagać się z problematyczną suchością pochwy. Stan taki może występować także w początkowym okresie ciąży. Warto pamiętać, że wystąpienie suchości pochwy w późniejszym okresie ciąży może niekiedy świadczyć o rozwoju choroby (np. cholestaza ciążowa). Suchość pochwy jest także częstym objawem występującym w menopauzalnym zespole moczowo-płciowym, często występującym u kobiet będących w okresie menopauzy.

Czym skutkuje suchość pochwy?

Suchość pochwy spowodowana jest obniżeniem produkcji śluzu pochwowego. Dolegliwość ta wywołuje u kobiet duży dyskomfort, dokuczliwy świąd okolic intymnych, pieczenie podczas oddawania moczu, a także ból podczas stosunku płciowego. Utrata wilgotności w tym obszarze wpływa na zmianę pH pochwy i zanik fizjologicznej flory bakteryjnej, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje okolic intymnych. Tak więc suchość pochwy w czasie połogu wiąże się nie tylko z obniżeniem komfortu życia młodej mamy, ale także jest ważne z punktu widzenia jej zdrowia.

Jak radzić sobie z suchością pochwy?

W przypadku gdy organizm kobiety naturalnie nie produkuje odpowiedniej ilości śluzu, możemy walczyć z suchością pochwy i załagodzić dolegliwości za pomocą dostępnych w aptekach żeli oraz globulek nawilżających. Coraz większa liczba badań potwierdza skuteczność preparatów dopochwowych zawierających kwas hialuronowy i jego sole oraz kwas mlekowy. Zaobserwowano, że dopochwowe stosowanie kwasu hialuronowego poprawiało nawilżenie, lubrykację, regenerację nabłonka i jakość życia seksualnego. Preparaty takie mogą więc pomóc w poporodowym uszkodzeniu tkanek, stymulując zmiany prowadzące do przywrócenia ich stanu sprzed porodu.

Okres połogu jest czasem, kiedy organizm kobiety po porodzie regeneruje się i wraca do stanu sprzed ciąży i porodu. Stan ten wiąże się z wieloma zmianami zachodzącymi w organizmie krótkim czasie. Bardzo ważne jest, aby w tym okresie dbać o komfort i skutecznie eliminować możliwość wystąpienia infekcji intymnych, tak aby szybko wrócić do formy.

Opracował Piotr Piszczek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarkami politycy wycierają sobie gębę.

2 min czytania
Pokazujemy w jaki sposób politycy w sejmie dyskutują o sprawach pielęgniarek… Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji…
Aktualności

VII Gdańska Konferencja Pielęgniarek Nefrologicznych.

1 min czytania
Serdecznie zapraszamy do udziału w VII Gdańskiej Konferencji Pielęgniarek Nefrologicznych – meeting post EDTNA/ERCA, która odbędzie się 24–26 kwietnia 2025 roku w…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kiedy podniesienie współczynników dla grupy 5 i 6.

2 min czytania
Politycy z obecnej koalicji rządowej jeszcze w 2023 roku oraz wiosną 2024 obiecała pielęgniarkom z grupy 5 i 6 podniesienie współczynników pracy….
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki i położne to szkolenie specjalistyczne mogą realizować wspólnie.