Informacja ze strony internetowej izby pielęgniarek
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych była współorganizatorem konferencji „Wsparcie i rozwój pielęgniarstwa na Ukrainie – wyzwaniem dla społeczności pielęgniarskiej Europy”.
Celem konferencji było stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz nawiązanie współpracy pomiędzy liderami pielęgniarstwa na Ukrainie, a środowiskiem pielęgniarskim w Polsce i w krajach sąsiedzkich UE.
Zofia Małas, Prezes NRPiP:
Od wznowienia agresji Rosji na Ukrainę, dwukrotnie zwiększyła się liczba praw wykonywania zawodu wydanych obywatelom Ukrainy. Od 24 lutego br., takie prawo wydano ok. 600 pielęgniarkom i 70 położnym. W sumie, spośród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, prawo wykonywania zawodu posiada ok. 1000 pielęgniarek i ok. 100 położnych.
W większości przypadków są to ograniczone prawa wykonywania zawodu, wymagające pracy pod nadzorem, co wynika z niedostatecznej znajomości języka polskiego oraz różnic programowych w kształceniu.
Prace nad programem studiów pomostowych dla pielęgniarek z Ukrainy
Ministerstwo Zdrowia kończy pracę nad programem kształcenia pomostowego dla pielęgniarek i położnych z Ukrainy, co usprawni wdrażanie ich do polskiego systemu ochrony zdrowia z zachowaniem wymaganych standardów.
Już dziś, oprócz doraźnej pomocy na czas wojny, musimy myśleć także o przyszłości. Możemy spodziewać się, że Ukraina stanie się w końcu członkiem Unii Europejskiej, a naszym zadaniem jest wsparcie naszych ukraińskich Koleżanek i Kolegów w tych dążeniach. Dlatego tworzymy platformę do wymiany wiedzy i dobrych rozwiązań, które sprawdziły się w naszym kraju.
Część osób pracujących obecnie w Polsce, po wojnie wróci do swojego kraju, gdzie mogą stać się liderami zmian w kierunku unijnych standardów.
źródło: nipip.pl – 23 listopada 2022 roku