Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe przedstawia listę potrzeb i propozycji zmian w prawie w zakresie: Kształcenia przed- i podyplomowego pielęgniarek i położnych. Jakie są Wasze propozycje…

1 min czytania
AktualnościDziałalność Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe przedstawia listę potrzeb i propozycji zmian w prawie w zakresie: Kształcenia przed- i podyplomowego pielęgniarek i położnych. Jakie są Wasze propozycje…


(1) Kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych

a) uznanie za oczywiste, że licencjat pielęgniarstwa i położnictwa jest wykształceniem wyższym zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym z 2005 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1842 z późn. zm.)
b) jednoznaczny sprzeciw wobec faworyzowania „specjalizacji” jako warunku uzyskania współczynnika takiego, jak inne zawody medyczne bez takowych wymogów
c) ujednolicenie tabeli, załącznika do ustawy o najniższym wynagrodzeniu z dn. 8. 06.2017
d) zmiana współczynników na zachęcające do kształcenia się w zawodzie pielęgniarki i położnej (współczynnik 0,64 nawet dla młodej osoby nie jest zachęcający do podjęcia studiów, nie mówiąc o kształceniu podyplomowym)
e) jeśli bierze się pod uwagę staż pracy, to takie same wskaźniki należy zastosować wobec wszystkich zawodów medycznych; tytuły „starsza” i „starszy” mają się odnosić do wszystkich

f) nacisk na pracodawców, by ułatwiali kształcenie podyplomowe, np. obowiązek delegowania i urlop szkoleniowy, jeśli to szkolenie jest nieodzowne w miejscu pracy
g) pracodawca ma płacić za szkolenia, jeśli wymaga się kursu, należy wymagać od pracodawcy, że to on inwestuje w pielęgniarkę i mają za tym iść profity (kurs ma podnosić wiedzę i jakość usług, a nie generować koszty w budżecie pielęgniarki)
h) doradztwo zawodowe na poziomie szkoły średniej, rozpoznawanie predyspozycji zawodowych, aby nie marnować miejsc dla studentów
i) kształcenie ustawowe ma podnosić prestiż zawodów, jakość usług i poszerzać kompetencje, za tym mają iść profity, a nie tylko nowe obowiązki (słyszy się głosy, że teraz pielęgniarki zastępują lekarzy w wypisywaniu zapotrzebowania na sprzęt ortopedyczny)

Kolejne części:

Opracował Zespół Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

(2) Nowy zawód medyczny jako zawód pomocniczy dla zawodu pielęgniarki w systemie opieki zdrowotnej

(3) Rola, kompetencje pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia

(4) Normy zatrudnienia i kwalifikacje w poszczególnych zakresach świadczeń

(5) Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8715 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek walczy o szersze kompetencje. Pielęgniarki: Czyli będziemy mieć więcej zadań do wykonania, a nas brakuje...

1 min czytania
Pielęgniarka: Brzmi to jak: dołożymy wam jeszcze obowiązków! Dacie radę! Poniżej cytujemy komentarze pielęgniarek i położnych, które zostały zamieszczone na facebook’owym fanpage’u…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Dyżury 12-godzinne. Kontrakt.

1 min czytania
Wynagrodzenie oferowane pielęgniarce: 8 000–10 000 zł brutto / mies. Sieć prywatnych placówek medycznych, oferująca usługi z zakresu rehabilitacji, fizjoterapii, psychoterapii, konsultacji…
Aktualności

Zdrowie psychiczne pielęgniarek w kontekście pracy zmianowej.

1 min czytania
Tendencje suicydalne wśród pielęgniarek. Jedna z pielęgniarek poprosiła o pomoc przy zbieraniu materiałów potrzebnych do napisania pracy magisterskiej. Poniżej kilka słów od…
Komentarze