Minister zdrowia zmienia przepisy w zakresie wymogów kwalifikacyjnych na stanowiskach pielęgniarskich
Dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne wobec osób na stanowisku młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.
Natomiast w dniu 10 lipca 2023 roku minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, w którym kwestię wymogów kwalifikacyjnych na stanowiskach pielęgniarek uregulował w odmienny sposób.
W nowym rozporządzeniu uregulowano także wymogi kwalifikacyjne stanowiska starsza pielęgniarka.
W artykule z dnia 10 sierpnia 2023 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła informacje w powyższym aspekcie. Szczegóły po kliknięciu w poniższy link.
Teraz przeanalizujmy w jaki sposób nowe uregulowanie powyższego zagadnienia skutkuje dla personelu pielęgniarskiego.
Otóż, z nowego taryfikatora kwalifikacyjnego wynika, że pielęgniarka z tytułem magistra w dziedzinie pielęgniarstwa może być zatrudniona nie na stanowisku „pielęgniarka” ale starsza pielęgniarka. Tylko na tym stanowisku. Bez wymogu jakiegokolwiek stażu zawodowego.
Rozporządzenie reguluje, że pielęgniarka np. z 30 letnim stażem zawodowym, może być także zatrudniona na stanowisku „starszej pielęgniarki”.
Mamy w takim razie sytuację, że dwie pielęgniarki, w tym jedna bez jakiegokolwiek stażu zawodowego oraz druga z 30 letnim stażem zawodowym mają być zatrudnione na stanowisku starsza pielęgniarka.
Podkreślamy: jedna z nich nie wykonała jeszcze ani jednego świadczenia zdrowotnego samodzielnie. Natomiast minister zdrowia uznaje, że ma kompetencje do zatrudnienia na stanowisku starsza pielęgniarka.
Czyli pielęgniarka – bez żadnego doświadczenia zawodowego, która jest wprowadzana przez inną pielęgniarkę – z 30-letnim stażem, ma być zatrudniona na równorzędnym stanowisku pracy. Tak uznało ministerstwo zdrowia.
Minister Niedzielski uznał, że praca tych pielęgniarek nie jest równej wartości.
W kontekście zapisów obowiązującej siatki płac personelu pielęgniarskiego – starsza pielęgniarka bez stażu zawodowego ma większe wynagrodzenie zasadnicze od starszej pielęgniarki z 30-letnim stażem zawodowym.
Dlaczego? Bowiem pierwsza z nich spełnia kryteria kwalifikacyjne dla grupy 5 siatki płac. Druga z ogromnym stażem do grupy 6.
Jak powyższe przekłada się na konkretne kwoty wynagrodzenia? Otóż pielęgniarka, która będzie pełnić rolę mentora dla pielęgniarki z tytułem magistra, będzie miała niższe wynagrodzenie zasadnicze o kwotę 507,69 PLN.
Dokładnie takie same uwarunkowania mają miejsce w kontekście starszej pielęgniarki z 30-letnim stażem pracy, względem pielęgniarki bez jakiegokolwiek stażu zawodowego zatrudnionej na stanowisku – młodszy asystent pielęgniarka. Więcej informacji w sprawie stanowiska młodszy asystent pielęgniarka po kliknięciu w poniższy link.
Z powyższego wynika, że minister zdrowia nie wyciągnął żadnych wniosków z sytuacji płacowej w ochronie zdrowia. W poprzednich latach dokonał upokorzenia oraz odarcia z godności zawodowej absolwentów LM oraz SM.
Prowadzi politykę deprecjacji zawodu pielęgniarki. Jak bowiem ocenić działania ministra zdrowia, kiedy osoby bez żadnego stażu zawodowego mają obejmować stanowiska – starsza pielęgniarka oraz młodszy asystent pielęgniarka.
Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 5 września 2023 roku.
Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę powyższego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.