Wiceminister zdrowia odpowiada izbie pielęgniarek
Pani
Teresa Kruczkowska
Przewodnicząca
Okręgowej Rady Pielęgniarek
i Położnych w Poznaniu
Szanowna Pani Przewodnicząca,
w związku ze Stanowiskiem nr 7/VII/2021 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie utrzymania kształcenia pielęgniarek i położnych na poziomie studiów wyższych uprzejmie przekazuję poniższą informację.
System kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat uległ istotnym zmianom. Transformacja kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych od szkolnictwa średniego do wyższego uwarunkowana była wieloma regulacjami prawnymi i zobowiązaniami międzynarodowymi, wynikającymi z działań związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia oraz wytycznych innych organizacji międzynarodowych. Dodatkowo należy wskazać, że wpływ na obecny kształt systemu kształcenia pielęgniarek i położnych w Polsce miał także Proces Boloński, efektem którego było umiejscowienie systemu kształcenia polskich pielęgniarek i położnych po 2004 r. wyłącznie na poziomie wyższym.
Ministerstwo o systemie kształcenia pielęgniarek
Konsekwencją powyższego są obowiązujące przepisy ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 479 i 1559), które wskazują dwustopniowy system kształcenia pielęgniarek i położnych prowadzony w oparciu standardy kształcenia – rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 755).
Mając na uwadze powyższe uprzejmie informuję, że kształcenie pielęgniarek i położnych w Polsce będzie realizowane wyłącznie na poziomie wyższym, zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami w tym zakresie. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia jest w tym względzie całkowicie zbieżne ze stanowiskiem samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych.
Wykształcenie oraz specjalizacje pielęgniarek kluczem do przypisania do grup w siatce płac
Natomiast odnosząc się kwestii posiadanego wykształcenia podyplomowego (np. specjalizacji) w kontekście ustalania minimalnego wynagrodzenia w oparciu o obowiązujący porządek prawny, należy zauważyć, że na poziomie regulacji systemowej, tj. w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1801), wykształcenie oraz specjalizacja wymagane na danym stanowisku pracy są uwzględniane jako kwalifikacje określające przynależność danego pracownika do jednej z grup zawodowych wymienionych w tabeli współczynników pracy stanowiącej załącznik do ustawy.
Ponadto informuję, że przyjęte w Stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z dnia 5 listopada 2021r. propozycje zmian w zakresie współczynników pracy zakładają, że w doniesieniu do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych od dnia 1 lipca 2022 r. kształtować się one będą w sposób następujący:
- dla grupy zawodowej: pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 1,29, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na dzień 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 7 157 zł;
- dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – współczynnik pracy 1,02, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na dzień 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 659 zł,
- dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 0,94, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na dzień 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 215 zł
Uwaga! Powyższe dane w zakresie wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2022 roku, w związku z ogłoszeniem kwoty bazowej na 2022 rok są nieaktualne. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarki – znamy już dokładną wysokość podwyżek – przyp. red). To daj linkiem do rannego artykułu z dnia 10 lutego 2022
„Środowisko pielęgniarek” postulowało…
Jak wynika z powyższego, projektowane rozwiązanie uwzględnia postulowane przez środowisko pielęgniarek i położnych zrównanie pod względem wysokości gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych najbardziej doświadczonych kadr pielęgniarskich i położniczych, czyli tych, które nabywały kwalifikacje jeszcze w systemie kształcenia opartym na szkołach średnich i policealnych i tym samym legitymują się znacznym stażem pracy, z personelem medycznym, od którego na stanowiskach pracy wymaga się wykształcenia wyższego I stopnia (licencjat).
Z poważaniem
Piotr Bromber
Podsekretarz Stanu
Warszawa, 04 lutego 2022 r.