Sonda: ile położnych byłoby chętnych przekwalifikować się na …. pielęgniarkę.

2 min czytania
AktualnościStudia pomostowe
Sonda: ile położnych byłoby chętnych przekwalifikować się na …. pielęgniarkę.

………………………………………..

Zwracam się z prośbą o umieszczenie na Portalu pytania do położnych. Chciałabym przeprowadzić sondę wśród położnych, dotyczącą chęci przekwalifikowania się na pielęgniarkę. Od dłuższego czasu toczy się batalia o to, że brakuje pielęgniarek, natomiast rynek usług położniczych szybko się zawęża i kurczy.
 
Coraz więcej położnych ma trudności z utrzymaniem się na rynku usług, musi zatrudniać się w wielu miejscach na części etatów a najczęściej na umowy zlecenie by móc utrzymać się. Istnieje teoretycznie możliwość utworzenia programu kształcenia dający możliwość położnym zdobycie nowego zawodu tzw. krótką ścieżką (coś na wzór studiów pomostowych) lub utworzenia specjalności pielęgniarstwo na studiach magisterskich dla położnych. Podejmowałam już ten temat w Ministerstwie Zdrowia i otrzymałam odpowiedź, iż taka możliwość istnieje tylko należałoby znaleźć uczelnię, która podjęłaby się stworzenia takiego programu. W dzisiejszej dobie nie byłoby problemu ze znalezieniem uczelni.
 
Zwracam się, zatem z prośbą o umieszczenie takiej sondy w celu zorientowania się ile byłoby chętnych położnych wówczas podjęłabym się działań umożliwiających nam położnym przekwalifikowania się i uzyskania nowego zawodu, co byłoby korzystne dla nas samych jak i pracodawcy.
 
Dane autora korespondencji do wiadomości redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
.
 
Dzień dobry,
nie do końca jestem w temacie, ale ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej reguluje, że (cytuję):
 
Art. 53.
1.  Położna uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukończeniu szkoły położnych.  
2.  Szkołą położnych jest uczelnia prowadząca kształcenie na kierunku położnictwo na poziomie:
1)  studiów pierwszego stopnia;  
2)  studiów drugiego stopnia.  
3.  Kształcenie w szkole położnych, o której mowa w ust. 2 pkt 1:
1)  trwa co najmniej 3 lata i obejmuje co najmniej 4600 godzin kształcenia zawodowego, w tym kształcenie kliniczne stanowi co najmniej 1/2, a kształcenie teoretyczne co najmniej 1/3 wymiaru kształcenia;  
2) 
trwa co najmniej 18 miesięcy i obejmuje tę część programu kształcenia położnych, która nie została zrealizowana w ramach równoważnego kształcenia w szkole pielęgniarskiej – w przypadku osoby posiadającej jeden z dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji wymienionych w załączniku 5.2.2 do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.);
 
Czyli pielęgniarka, w kontekście omawianej problematyki może zostać ….. położną. Natomiast nie znalazłem zapisu w kwestii: położna zostaje ….. pielęgniarką.
 
Mariusz Mielcarek

.

Zobacz komentarze na Facebooku

.

 

Zobacz także:

Zastanawiająca opinia konsultanta krajowego. "Jak Kali ukraść komuś krowa Czytano ponad 3 000 razy. 46 KOMENTARZY!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8492 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Zeznania pielęgniarki oddziałowej w sprawie pracy osób z grupy 2.

3 min czytania
Kontrowersyjne tezy głoszone przez pielęgniarkę oddziałową w zeznaniach sądowych Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment uzasadnienia do wyroku sądu, w…
Aktualności

Pielęgniarki powinny otrzymywać zadośćuczynienie za utracone zdrowie.

1 min czytania
Pielęgniarka: zaczynałam pracę jako okaz zdrowia, po trzynastu latach pracy… Coraz więcej pielęgniarek odnosi urazy za sprawą wykonywania pracy zawodowej. Poniżej wypowiedź…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w Polsce zarabiają najlepiej w Unii Europejskiej?

1 min czytania
Kontrowersyjna informacja w sprawie zarobków pielęgniarek Poniżej publikujemy treść postu zamieszczonego na Facebook’u Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 20…
Komentarze