Książki dla pielęgniarek i położnych
Publikacja Położnictwo ćwiczenia została zamieszczona w wykazie obowiązkowej literatury dla specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych oraz specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego dla położnych.
Pierwszy rozdział podręcznika został poświęcony aspektom anatomicznym budowy kobiecej miednicy. Następne dwa technikom monitorowania tętna płodu oraz ultrasonografii położniczej. Kolejne rozdziały to omówienie zagadnień dotyczących płodu i noworodka oraz zasadom opieki położniczej w ciąży. Zasadniczą częścią podręcznika jest problematyka porodu, zasad jego prowadzenia w kontekście położenia płodu oraz zabiegów położniczych. Jeden z rozdziałów dotyczy zagadnień związanych z cięciem cesarskim. Ostatni rozdział to standardy postępowań np. w zakresie znieczulenia do porodu, wskazań do cięcia cesarskiego oraz żywienia ciężarnych itd. Publikacja zawiera liczne ryciny ułatwiające przyswojenie prezentowanej treści.
W publikacji opisano poród w położeniach:
- podłużnym główkowym,
- ułożeniach odgięciowych główki płodu,
- miednicowych,
- poprzecznych
Zaprezentowano także, kartę stanu zdrowia kobiety ciężarnej (czynniki ryzyka ciążowego) opracowaną przez Samodzielną Pracownię Analiz Zdrowia Prokreacyjnego Instytut Matki i Dziecka oraz kartę obserwacji porodu. W aneksie do publikacji zamieszczono:
- informacje w zakresie opieki przedkoncepcyjnej, w zakresie 10 zasad na których powinna opierać się przedmiotowa opieka, czynników ryzyka niepomyślnego zakończenia ciąży
- rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie:
- wskazań do cięcia cesarskiego,
- poradnictwa przedkoncepcyjnego,
- żywienia ciężarnej i suplementacji diety,
- aktywności fizycznej,
- pracy zawodowej,
- podróży ciężarnej,
- pożycia seksualnego w ciąży.
oraz postępowania przy objawach towarzyszących ciąży i założeń programowych realizowanych przez szkoły rodzenia.