Skandal – izba pielęgniarek ogranicza komentowanie w sprawie ściąganych składek.

3 min czytania
AktualnościSkładki ściągane przez izbę
Skandal – izba pielęgniarek ogranicza komentowanie w sprawie ściąganych składek.

Facebook: „Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych ograniczył(a) możliwość komentowania tego posta”.

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Zamierza je podnieść do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

W dniu dzisiejszym – 24 września 2024 roku – w kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych porusza sprawę składek ściąganych przez izbę. W artykule pt. Izby pielęgniarek – prezes opowiada, odnieśliśmy się do wypowiedzi prezesa izby pielęgniarskiej, która przedstawiła swój punkt widzenia na sprawę składek na rzecz izby. W przedmiotowym artykule cytujemy wypowiedź prezes i stwierdzamy: wyrażone przez prezes stanowisko, że „według naszych szacunków niewiele” izba zyska na podwyżce składki pozostawiamy ocenie środowiska pielęgniarskiego. A chodzi o marne ponad 13 milionów! Zachęcamy do lektury powyższego artykułu. Warto być dobrze poinformowanym…

Natomiast w dniu wczorajszym w godzinach popołudniowych na facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych zamieszczono poniższy post.

Post informuje o wywiadzie jaki udzieliła prezes izby w sprawie zmian w ściąganiu składek. Ten wywiad, który stał się przyczynkiem artykułu pt. Izby pielęgniarek – prezes opowiada.

Jest rzeczą skandaliczną, że izba naczelna ogranicza swobodę wypowiedzi pod przedmiotowym postem. Widnieje pod nim informacja: „Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych ograniczył(a) możliwość komentowania tego posta”. Przytaczamy komentarze, które zostały zamieszczone pod postem w oryginalnym brzmieniu…

– Jakiś czas temu głośno było o standardach zatrudnienia aby było bezpiecznie dla pacjenta, często słychać o rozszerzeniu kompetencji pielęgniarki aby dorównać „zachodowi”. A kiedy dorównamy w ilości personelu na oddziałach, aby było bezpiecznie dla pacjenta i personelu. Np. w Angli opiekun ma kilku pacjentów to samo pielęgniarka. U nas kilkudziesięciu. Papier wszystko przyjmie tylko to nijak ma się do rzeczywistości. Więc może zaczniecie od tego a nie od wysokości składek, bo te i tak są duże.

– Kpina. Pielęgniarki mają dość utrzymywania etatów w Izbach.

– Ja widzę wymierne korzyści z izb.

– Ja jestem zadowolona z ich działalności.

– Jakie jest Pani doświadczenie we współpracy z samorządem? Zgłosiła się Pani z jakimś postulatem do którejś komisji w swojej OIPiP? Rozmawiała Pani osobiście z jakimś przedstawicielami izb, zgłaszając swoje wątpliwości? Bo rozumiem że ustawa o samorządzie jest Pani znana i wie Pani kto i za co pobiera pensje? Tylko byłbym wdzięczny za konkrety, a nie „zawsze”, „nigdy”, czy „wszyscy”.

Do powyższej wypowiedzi odniósł się użytkownik „Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych”.

– Na organizację ponad 360 tys. osób pracę etatową w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych w sumie wykonuje ok. 400 osób, z czego w NIPIP zaledwie ok. 25 osób. Samorząd to nasze wspólne dobro. NIPIP spełnia ważną rolę. To między innymi dzięki działalności NIPIP pielęgniarki i położne mają wpływ na prawo, które reguluje ich zawody. Fundusze są wydawane na współpracę z ekspertami, prawnikami, dzięki którym postulaty są przekładane na język prawa. Gro pieniędzy wraca w postaci dofinansowania do szkoleń, kursów i seminariów dla pielęgniarek i położnych. Ze wspólnych składek pomagamy sobie wzajemnie: w powodzi, w pandemii, kształceniu, wsparciu prawnym i dochodzeniu swoich praw. Inne zawody medyczne, np. lekarze doskonale rozumieją jak ważną rolę pełni samorząd zawodowy i nigdy nie pozwoliliby na jego zlikwidowanie. Przypominamy, że praca delegatów i członków rady, działaczy w komisjach problemowych okręgowych rad, to wszystko praca społeczna pro publico bono. Pielęgniarki i położne działające na rzecz innych koleżanek i kolegów w samorządzie zawodowym nie pobierają wynagrodzenia. Zachęcamy do działania na rzecz naszego środowiska. Wybory już za 2,5 roku.

Natomiast powyższy komentarz autorstwa „Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych” został skomentowany w następujący sposób:

– Jakie postulaty. Gdzie urlop zdrowotny na podratowanie zdrowia, a pielęgniarki to będą miały ewentualnie podniesiony wiek emerytalny? A jakieś warunki szkodliwe dla pielęgniarek – praca w nocy, w oparach chemii wszelkiego rodzaju, dźwiganie ponad normę, choroby nowotworowe bardzo częste, schorzenia kręgosłupa? Nie, bo najważniejsze to pogadanki i pokazy.

źródło: facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych

Dlaczego izba pielęgniarek ogranicza dyskusję w sprawie, która bulwersuje pielęgniarki i położne?

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 84

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8561 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - zamów roczną prenumeratę.

1 min czytania
Wydanie papierowe Gazety Pielęgniarek i Położnych Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych jest branżowym miesięcznikiem dedykowanym pielęgniarkom i położnym. Znajdują się w niej bieżące informacje…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na 6 szpitalnych oddziałach.

1 min czytania
Oferty pracy dla pielęgniarek EMC Szpitale to wiodąca grupa w branży medycznej. Jesteśmy największym w Polsce właścicielem szpitali na rynku prywatnych usług medycznych….
AktualnościPołożna pielęgniarką?Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – są pieniądze na kursy uzupełniające dla położnych.

2 min czytania
Położne „po kursie” nie będą pielęgniarkami ale będą uprawnione do pracy na stanowiskach pielęgniarskich… Podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. organizacji ochrony…
Komentarze