Siatka płac pielęgniarek – związek OZZPiP nie realizuje własnych postulatów.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Siatka płac pielęgniarek – związek OZZPiP nie realizuje własnych postulatów.

Związek pielęgniarek pisze do posłów w 2021 roku

W piśmie z dnia 19 maja 2021 roku pani przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok pisała do posłów na sejm RP.

„Marginalizowanie i lekceważenie realnych problemów zgłaszanych na spotkaniach z Ministrem Zdrowia, jego chaotyczne i niemerytoryczne działania w krótkim czasie doprowadzą do upadku naszych zawodów, a w konsekwencji jeszcze większej zapaści systemu ochrony zdrowia.

Minister pozostał głuchy na nasze argumenty, że określanie minimalnego wynagrodzenia nie może być oparte jedynie na wykształceniu, ale powinno być wyliczone w oparciu o wartościowanie pracy, czyli doświadczenie, odpowiedzialność, warunki środowiska pracy, wysiłek psychofizyczny, złożoność pracy.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok

Zawód pielęgniarki jest już od kilkunastu lat zawodem deficytowym, a niedobory personelu coraz bardziej się pogłębiają. Co roku z systemu ochrony zdrowia ubywa około 7 500 pielęgniarek i położnych. Jeśli zapisy zapisy proponowane przez Ministra Zdrowia wejdą w życie, odpływ personelu z systemu ochrony zdrowia stanie się jeszcze większy.

Absolwenci nie podejmą pracy w zawodzie, a osoby już pracujące w naszych zawodach będą szukać atrakcyjniejszego wynagrodzenia za prace lżejszą i mniej odpowiedzialną. W trakcie prac w Sejmie nad tą złą ustawą ministra Niedzielskiego, każdy parlamentarzysta popierający swoim głosem jej zapisy w brzmieniu przedłożonym Sejmowi, przyczyni się do pogorszenia stanu polskiego pielęgniarstwa i położnictwa oraz przyspieszy upadek tych podstawowych zawodów polskiego systemu ochrony zdrowia”.

Pani przewodnicząca Ptok pisała do posłów:

„Jeśli jesteście Państwo życzliwi dla środowiska medycznego, prosimy o zainteresowanie się problemami naszej grupy zawodowej, a w trakcie procedowania ustawy pomóżcie nam poprzez zgłoszenie poprawek poselskich, które w sposób spójny i logiczny zabezpieczą postulaty zgłaszane przez grupę zawodową pielęgniarek i położnych:

1. Pilne określenie grup zawodowych.

(…)

7. Uznanie pielęgniarkom i położnym każdego innego wykształcenia wyższego mającego zastosowanie w ochronie zdrowia, np. zdrowie publiczne, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, opieka paliatywna itd., tak jak ma to miejsce w przypadku innych zawodów. Odebrane przez pielęgniarki i położne wykształcenie musi zostać zakwalifikowane we współczynnikach pracy odpowiednio tak, jak dzieje się to w przypadku absolwentów studiów pielęgniarskich”.

W 2023 roku związek OZZPiP przesyła do sejmu projekt ustawy regulującej wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego. Projekt ten nie realizuje postulatu OZZPiP w zakresie „pilnego określenia grup zawodowych”. Okazuje się, że związek nie oparł sowjego projektu o wartościowanie stanowisk pracy, czyli „doświadczenie, odpowiedzialność, warunki środowiska pracy, wysiłek psychofizyczny, złożoność pracy”. Także nie uwzględnił w siatce płac pielęgniarek i położnych – „wykształcenia wyższego mającego zastosowanie w ochronie zdrowia, np. zdrowie publiczne, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, opieka paliatywna itd., tak jak ma to miejsce w przypadku innych zawodów”.

Powyższe stawia pod znakiem zapytania wiarygodność związku pielęgniarek OZZPiP. Pani Krystyna Ptok żąda od ministra zdrowia spełnienia zasadnych postulatów, natomiast nie uwzględnia ich realizacji we własnym projekcie ustawy.

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Dlatego ponad 2,3 tys. pielęgniarek wyraziło swój sprzeciw wobec siatki płac autorstwa związku pielęgniarek i położnych. Formą sprzeciwu jest petycja do pani Krystyny Ptok…

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 68

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8592 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w szpitalu. 90-100 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szpital Mazovia mieszczący się na Warszawskim Ursynowie należącego do Grupy Szpitali Urologicznych zatrudni pielęgniarkę anestezjologiczną. W placówkach dysponujemy…
Aktualności

Wygrana pielęgniarek. Sąd potwierdził oczywistą oczywistość.

1 min czytania
Dlaczego pielęgniarki wygrywają w sądach z pracodawcami? Sąd Okręgowy w Olsztynie uzasadniając korzystny dla pielęgniarek wyrok z dnia 14 października 2024 r….
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka zawiadomiła prokuraturę. NFZ przeprowadził kontrolę.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Prawie 2 tys. pielęgniarek i położnych w tym roku uzyskało tytuł specjalisty.