Dyskusja w senacie o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki…
Na stronie internetowej senatu poinformowano, że dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie propozycji zmian legislacyjnych z przedstawicielkami społecznych organizacji medycznych: Fundacji „Polki w Medycynie”, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych, Fundacji „Kobiety w Chirurgii” oraz Fundacji „Matecznik”.
Wicemarszałek Michał Kamiński wyraził satysfakcję z faktu, że młode pokolenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i przedstawicieli innych zawodów medycznych przychodzi do Senatu z propozycjami rozwiązań systemowych, a nie z roszczeniami finansowymi.
Postulaty Fundacji „Polki w Medycynie” przedstawiły prezeska fundacji Małgorzata Osmola, dr n. med. Agata Malenda, Jagoda Hofman-Hutna, Anita Klukowska, Paulina Kukla i Anna Woda.
Misją fundacji jest walka z dyskryminacją kobiet w zawodach medycznych, a także edukacja pacjentów.
Z badań na reprezentatywnej grupie przedstawicielek zawodów medycznych w Polsce wynika bowiem, że 80% kobiet w medycynie w trakcie swojej kariery doświadczyło dyskryminacji, ale zaledwie 13% wie, do kogo należy to zgłosić. Być może odpowiedzią na ten problem byłoby zorganizowanie kampanii informacyjnej w tym zakresie. Pomocne mogłyby również okazać się odpowiednie narzędzie informatyczne będące elementem procedury antymobbingowej w ramach wdrażania badań klinicznych.
Przedstawicielki fundacji zgłosiły ponadto postulat uruchomienia programu adaptacji zawodowej, zwłaszcza dla pielęgniarek po studiach. W związku z faktem, że w trakcie studiów pielęgniarskich nie ma stażu, ich absolwentki potrzebują wsparcia – swoistego mentoringu – ze strony bardziej doświadczonych koleżanek.
Poseł Joanna Wicha przypomniała, że pielęgniarki jako grupę zawodową podzielił nowy system płac. Przed jego wprowadzeniem starsze pielęgniarki – absolwentki liceów pielęgniarskich – chętnie uczyły młodsze koleżanki i udzielały im różnorakiego wsparcia.
Posłanka zwróciła również uwagę na różnicę w podejściu do współpracy z lekarzami i do stosunków z pacjentami. Wyraziła też przypuszczenie, że problem zniknie, gdy nastąpi wymiana pokoleniowa, zgadzając się jednocześnie, że sytuacja, gdy młody pielęgniarz nie ma nauczyciela zawodu, jest absurdalna.
Zdjęcie ilustracyjne: Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu
źródło: senat.gov.pl