W sejmie o regulacjach płacowych pielęgniarek i położnych
Posiedzenie sejmu w dniu 20 lipca 2022 roku.
Poseł Małgorzata Pępek:
(…) Kolejna sprawa: w projekcie znajdują się również nowe kwestie prawne dotyczące pielęgniarek. W obecnym czasie trwa dramat spowodowany ustawą o wynagrodzeniach, gdzie od 1 lipca podmioty niekorzystnie… Chodzi o zaszeregowanie pielęgniarek do grup zawodowych ze szkodą dla zainteresowanych. W mojej ocenie tolerowanie tego i przyzwolenie na taką dowolność w stosunku do nowych przepisów doprowadzi znowu do rosnącego niezadowolenia w środowisku pielęgniarskim. Kiedy podczas (Dzwonek) obrad była o tym mowa, Ministerstwo Zdrowia bagatelizowało tę sprawę. (…)
Zobacz także: Pielęgniarka: dyrektor nas zdegradował.
Poseł Tadeusz Tomaszewski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Na tej sali kilka tygodni temu informował pan o dobrych rozmowach i porozumieniu ze środowiskiem pielęgniarek i położnych m.in. w sprawie nowych zasad wynagradzania. Ta ustawa weszła w życie od 1 lipca i mamy sygnały z wielu miejsc, właśnie gdzie podmioty lecznicze nie realizują tej ustawy.
Mało tego, również osoby, które pracują w administracji, czyli są po stronie organów założycielskich, również są pozostawione bez wzrostu wynagrodzenia. Jakie jest stanowisko w tej sprawie?
Po drugie, jakie działania podejmuje rząd na rzecz stabilizacji zawodu pielęgniarek i położnych, zwłaszcza że z danych wynika, iż w 2022 r. średnia wieku polskiej pielęgniarki to 53 lata, a położnej – 51 lat?
Gdyby nie pielęgniarki i położne pracujące, a będące już na emeryturach, cały polski system opieki zdrowotnej mógłby się zawalić. Więc jakie działania podejmuje rząd w tej sprawie? Dziękuję.
Zobacz także: Podwyżki pielęgniarek – dyrektorzy do ministra: czy szpital może nie wymagać magisterki?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:
Kwestia perspektywy dla pielęgniarek i położnych. Perspektywą jest to, że pielęgniarki mogą się kształcić w systemie studiów trzyletnich, studiów magisterskich, mogą również zdobywać swoje kwalifikacji w trakcie kształcenia podyplomowego. Również perspektywa zarobków, czyli gwarancja odpowiednich zarobków, to jest to wszystko, co stwarza możliwość i zachętę do, z jednej strony, uczenia się czy kształcenia w tym kierunku, ale również do pracy w tym zawodzie. Liczba chętnych do studiowania na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo rośnie.
Liczba szkół w tym zakresie również rośnie. Tak że z jednej strony jest perspektywa odnośnie do liczby szkół, kwalifikacji, kompetencji, umiejętności, ale też jest ważna kwestia związana ze standardami kształcenia. My chcemy, żeby to właśnie standardy kształcenia były tym elementem, który w dużym stopniu będzie determinował jakość kształcenia w ramach konkretnych zawodów medycznych.
źródło: sejm.gov.pl
Zobacz także: Podwyżki pielęgniarek – lekarze chcą tylko pielęgniarki z grupy 6.