Pielęgniarka doznała urazu w pracy czy w drodze do pracy?
W Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych Poniżej publikuje orzeczenie Sądu Rejonowego z dnia 6 września 2021 roku. Sprawa dotyczy pielęgniarki wykonującej praktykę zawodową na podstawie umowy kontraktowej.
Poniżej prezentujemy fragment przedmiotowego orzecznictwa.
Pielęgniarka w dniu 8 października 2020 roku doznała urazu na klatce schodowej, idąc na swój oddział. Decyzją z dnia 14 stycznia 2021 roku ZUS odmówił pielęgniarce prawa do jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem w drodze do pracy. Pielęgniarka odwołała się do sądu.
Sąd Rejonowy postanowił…
Zmienia zaskarżoną decyzję z dnia 14 stycznia 2021 r. w ten sposób, że zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w T. na rzecz ubezpieczonej E. S. kwotę 4920 zł (cztery tysiące dziewięćset dwadzieścia złotych) tytułem jednorazowego odszkodowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 14.01.2021 r., działając na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1205), (…) Oddział w T. odmówił ubezpieczonej E. S. prawa do jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem w drodze do pracy w dniu 08.10.2020 r. Zdaniem organu rentowego wypadek ubezpieczonej (…) podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej.
Ubezpieczona E. S. złożyła odwołanie od decyzji. Wskazała, że zgodnie z umową kontraktową nr (…) jako usługodawca jest zobowiązana do świadczenia usług pielęgniarskich na rzecz (…) Szpitala (…) im. dra W. B., a miejscem świadczenia usług jest obszar funkcjonowania usługobiorcy.
Wypadek miał miejsce na terenie (…) Szpitala (…) w G., w zamkniętym budynku „O” na III piętrze klatki schodowej, w odległości około 5 metrów od drzwi przejściowych łączących klatkę schodową z oddziałem, na którym ubezpieczona pracuje w charakterze pielęgniarki. W dniu 08.10.2020 r. ubezpieczona miała wyznaczony dyżur od godz. 7.00 do godz. 19.00 z tym, że pielęgniarka nie może opuścić oddziału i pacjentów przed zdaniem pisemnego raportu oraz przekazaniem ustnych informacji o poszczególnych pacjentach, dlatego pielęgniarka przychodząca do pracy musi zgłosić się około 15 do 30 minut przed zmianą dyżuru w zależności od liczby pacjentów znajdujących się na oddziale. Prawidłowe przekazanie dyżuru przez pielęgniarki zapobiega popełnianiu błędów i jest bardzo ważnym elementem pracy decydującym o bezpieczeństwie i zdrowiu pacjentów.
W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o oddalenie odwołania. Wskazano, że zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy wypadkowej za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. (…)
Mając na uwadze zebrany w sprawie materiał dowodowy, Oddział uznał zdarzenia z dnia 08.10.2020 r. za wypadek w drodze do pracy w związku z wykonywaniem zwykłych czynności związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. (…)
Więcej w tej sprawie przeczytasz w darmowym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, której jest dostępne w poniższym linku. Artykuł dostępny na stronie 11.