Wysokość odszkodowań zasądzanych dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu
W kwestii odszkodowań dla pielęgniarek i położnych mamy do czynienia z niedowierzaniem w zakresie korzystnych wyroków sądowych. Do tej pory zdarzają się telefony do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z magicznym pytaniem: a czy jakaś pielęgniarek już wygrała w sądzie? To świadczy, że informacje w przedmiotowej sprawie nie docierają do wszystkich zainteresowanych osób. Po drugie pielęgniarki pytają dlaczego na portalu są informacje o ponad 100 tys. złotych odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 6 a wyroki opiewają na niższe kwoty? Wytłumaczenie jest bardzo proste…
Ponad 100 tys. złotych odszkodowania należy się pielęgniarce za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2024 roku. Dlaczego kwoty zasądzonego odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu są niższe? Bowiem, jeżeli obecnie zapada wyrok w I lub II instancji, to dana pielęgniarka nie występowała w pozwie o odszkodowanie za cały okres 3 lat – od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2024 roku. Zapewne występowała o odszkodowanie za okres np. 1 roku czyli za okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku. Pozew złożyła w 2022 roku a sprawa w II instancji zakończyła się 2023 roku. Dlatego w jednym ze szpitali wyroki w sprawie przedmiotowego odszkodowania opiewają na około 40 tys. złotych.
Kolejna sprawa. Pielęgniarka ma zasądzone odszkodowanie w wysokości 40 tys. złotych. Natomiast w pozwie jej roszczenia finansowe dotyczyły dwóch aspektów. Odszkodowania za okres w który podała w pozwie sądowym. Natomiast złożony pozew dotyczył jeszcze jednego ważnego roszczenia! Ustalenia wynagrodzenia zasadniczego na poziomie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek z grupy 2 w danym podmiocie leczniczym – od dnia złożenia pozwu.
Wobec powyższego oprócz odszkodowania np. za 1 rok nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarka otrzyma jeszcze spłatę. Dlaczego. Bowiem, jeżeli sąd przychylił się do roszczenia w sprawie ustalenia wynagrodzenia zasadniczego na poziomie grupy drugiej – to w przypadku kiedy wyrok się uprawomocnił w grudniu 2023 roku to pielęgniarka dostanie 40 tys. odszkodowania… i spłatę należnego wynagrodzenia do 31 grudnia 2023 roku. Czyli kwoty pomiędzy wynagrodzeniem wypłacanym przez szpital (w trakcie procesu sądowego) a ustalonym przez sąd. Wysokość tej spłaty wynikać będzie z różnicy w wynagrodzeniu zasadniczym a w konsekwencji także z różnicy w wysokości wypłacanych dodatków do wynagrodzenia. To oczywiste. Jeśli w tym okresie pielęgniarka miała wypłaconą nagrodę jubileuszową to także podmiot leczniczy musi dokonać korekty jej wysokości. Tak samo w przypadku odprawy emerytalnej.