Sąd w uzasadnieniu wyroku o przyczynach nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 5 i 6
W kolejnym artykule dotyczącym skutków odarcia z godności zawodowej dziesiątków tysięcy pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6 cytujemy kolejny fragment wyroku Sądu Rejonowego z dnia 1 września 2023 roku.
Dotychczas cytowane obszerne fragmentu powyższego wyroku są dostępne w dziale aktualności pt. Odszkodowania dla pielęgniarek.
Poniżej cytowany fragment uzasadnienia do wyroku w całości odzwierciedla stanowisko redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych – prezentowane od 2017 roku – w zakresie niegodziwego sposobu wynagradzania personelu pielęgniarskiego przez zarządzających podmiotami leczniczymi. Skandaliczny jest fakt, że sposób ten jest w wielu przypadkach akceptowany przez zarządy zakładowych organizacji OZZPiP. Związek pielęgniarek podpisywał bowiem porozumienia na poziomie szpitali, które otwierały drogę do wdrażania zasad wynagradzania, które odzierają z godności zawodowej pokrzywdzone pielęgniarki.
Haniebne jest także, że niektóre pielęgniarki oddziałowe przed sądami zeznają, że pielęgniarki nie wykonują takich samych czynności a ich zróżnicowanie wynika od zaszeregowania do danej grupy w siatce płac. Stoją w kontrze do skarżących szpitale pielęgniarek, które domagają się odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Czy można niżej upaść? Czy można broniąc racji dyrekcji szpitala zeznawać przed sądem kłamiąc w zakresie realnych uwarunkowań organizacji pracy personelu pielęgniarskiego? Jakie konsekwencje powinny ponieść takie pielęgniarki oddziałowe? O tym piszemy w artykule pt. Pielęgniarki oddziałowe – haniebne zeznania przed sądem.
Zatem zacytujmy kolejny fragment wyroku sądowego…
Pozwany jest dużym szpitalem, posiadającym odpowiednie służby kadrowe i księgowe oraz obsługę prawną. Pozwany miał świadomość, że personel pielęgniarski w (…) Oddziale wykonuje jednakową pracę.
Powinien liczyć się z tym, że znacznie różnicując wynagrodzenie pielęgniarek za wykonywanie tej samej pracy, zobowiązany będzie naprawić szkodę spowodowaną nierównym traktowaniem.
Pielęgniarki te nie zostały też awansowane na stanowiska, na których wymagana byłaby specjalizacja i wyższe wykształcenie – np. specjalisty pielęgniarki (pkt 32 załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami z dnia 20 lipca 2011 r.).
Konkludując, sąd doszedł do przekonania, że pozwany szpital wykonując wynikający z umowy o pracę obowiązek przestrzegania zasady równego traktowania w zatrudnieniu, nie zachował należytej staranności, na skutek czego w okresie od 1 lipca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. otrzymały wynagrodzenie niższe o 21 976,19 PLN i 21 789,37 PLN (w przypadku drugiej pielęgniarki). Dlatego też zasądzono od pozwanego szpitala na rzecz skarżących pielęgniarek dochodzone kwoty główne.
źródło: orzeczenia.ms.gov.pl