Wynagrodzenia kadry kierowniczej w pielęgniarstwie
W artykule redakcyjnym z dnia 5 listopada 2023 roku pt. Pielęgniarki – sąd o patologii płacowej. Przełożeni zarabiają mniej niż nowo zatrudnione pielęgniarki poruszyliśmy sprawę dotyczącą patologicznego sposobu wdrażania ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych przez placówki ochrony zdrowia.
Błędna interpretacja ustawy prowadzi do kuriozalnych sytuacji na poziomie np. konkretnych szpitali. Co jeszcze jest bardziej zaskakujące, to to, że związek pielęgniarek OZZPiP przesłał
do Sejmu projekt ustawy, który według związkowców jest „kołem ratunkowym” dla polskiego pielęgniarstwa. A projekt ten zawiera krytykowane przez sąd zasady wynagradzania… W przytoczonym powyżej artykule cytujemy uzasadnienie do wyroku sądu rejonowego, który wykazał kuriozalność zasad polityki płacowej podmiotów leczniczych, które ślepo trzymają się tzw. „wymagań wymaganych od danej pielęgniarki”, a nie zapisanych w ustawie „wymagań wymaganych na danym stanowisku pracy”.
Co szczególnie zabolało personel pielęgniarski? Poparcie dla projektu związkowej ustawy przez… izbę pielęgniarską. Według sądu postępowanie podmiotów leczniczych prowadzi do patologicznych sytuacji, kiedy to „w skrajnych przypadkach przełożona pielęgniarek, ze średnim wykształceniem i specjalizacją, miałaby prawo do znacznie niższego wynagrodzenia zasadniczego aniżeli jej nowo zatrudniane podwładne, pracujące na stanowiskach pielęgniarek, nie posiadające doświadczenia, lecz mające tytuł magistra i specjalizację”.
Sąd ma „oczywiście oczywistą” rację. Dlatego ponownie zwracamy uwagę czytelników pielegniarki.info.pl na kuriozalne zasady wynagradzania pielęgniarek oddziałowych w niektórych podmiotach leczniczych.
Więcej w tej sprawie przeczytasz w grudniowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule na stronie 7.