W jakim świetle wywód sądu stawia związek i izby pielęgniarek…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje ostatni akapit z uzasadnienia wyroku sądu z dnia 25 lutego 2025 roku:
„Sąd odstąpił od obciążania skarżących pielęgniarek kosztami procesu mając na uwadze treść art. 102 kpc. Obecna sytuacja pielęgniarek w Polsce jest wynikiem działania ustawodawcy, który bez odpowiedniej analizy wprowadził, a następnie nowelizował ustawę z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Ustawa ta spowodowała chaos w szpitalach, zagroziła stabilności finansowej wielu jednostek ochrony zdrowia, doprowadziła do skłócenia pielęgniarek i położnych o różnym wykształceniu między sobą i z dyrekcjami szpitali, przyczyniła się do licznych procesów sądowych.
Mimo upływu 4 lat od pierwszych problemów wynikających z tej ustawy, ustawodawca nie zrobił nic, aby zniwelować skutki wprowadzonego przez siebie zamieszania.
W ocenie Sądu powódki – pielęgniarki nie mogą ponosić konsekwencji niewłaściwego działania ustawodawcy.
Samo wypowiedzenie zmieniające, które dotknęło je tylko dlatego, że NFZ nie zapewnia lepszego finansowania, a pozwany szpital znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, jest wystarczająco dotkliwym faktem.
Obciążanie pielęgniarek kosztami procesu w przedmiotowej sprawie byłoby zdaniem Sądu rażąco niesprawiedliwie”.
źródło: orzeczenia.ms.gov.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
W jakim świetle stawia powyższy wywód sądu – związek i izby pielęgniarek, które forsują „podobno dla dobra personelu pielęgniarskiego”, projekt ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok, w którym bez żadnych merytorycznych przesłanek dokonuje się segregacj pielęgniarek i położnych na „lepsze i gorsze”.
I do tego zacytujmy jeszcze najgłupsze stwierdzenie części środowiska pielęgniarskiego: trzeba było się uczyć…