Rotowanie pielęgniarek – głos pielęgniarki w senacie.

3 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Rotowanie pielęgniarek – głos pielęgniarki w senacie.

Pielęgniarka w senacie o warunkach pracy pielęgniarek

Panie Marszałku, Wysoka Izbo, szanowni państwo nazywam się Wioletta Słowińska, reprezentuję Związek Zawodowy Pracowników Bloków Operacyjnych, Anestezji i Intensywnej Terapii. Chcę podziękować za możliwość przedstawienia problemów, z którymi na co dzień borykają się pracownicy zatrudnieni na blokach operacyjnych i intensywnych terapiach.

Jestem czynną zawodowo pielęgniarką, pracuję w pełnym wymiarze czasu pracy. Na co dzień pracuję w klinice anestezji i intensywnej terapii. Od ponad roku pracuję w tymczasowym oddziale anestezji i intensywnej terapii szpitala uniwersyteckiego jako szpitala tymczasowego.

Proszę państwa, praca w tych szczególnych obszarach każdego szpitala wymaga od personelu ogromnej wiedzy. Pociąga to za sobą konieczność ustawicznego kształcenia, zdobywania wiedzy i umiejętności. Jesteśmy wysoko kwalifikowaną kadrą pracowniczą.

Szanowni państwo, problemy kadrowe w pielęgniarstwie były od zawsze. Zawsze brakowało rąk do pracy, zawsze występowały problemy z ułożeniem harmonogramu pracy. W ostatnich czasach ten problem się nasilił. Wpływ mają na to przede wszystkim wieloletnie zaniedbania w polityce płacowej, które nie uwzględniają odpowiedzialności zawodowej, kwalifikacji ani doświadczenia zawodowego.

Przykładowo pielęgniarka anestezjologiczna potrzebuje około 2-3 lat pracy aby osiągnąć samodzielność zawodową. Wymaga się od nich nieustannego uzupełniania wiedzy, nadążania za nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Pielęgniarki operacyjne zobligowane są do podobnych jakby działań: również potrzebują uzupełniania swojej wiedzy i kompetencji. Techniki operacyjne są bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, Musimy nadążać ze wszystkimi nowościami chociażby takimi jak robot neurochirurgiczny, techniki endoskopowe, techniki laparoskopowe.

Proszę Państwa, takie działania przyczyniły się do tego, że jest brak zainteresowania wykonywaniem zawodu. Trudno się dziwić, że średnia wieku pielęgniarek i położnych waha się w granicach 53 lat, nie ma zastępowalności kadry. Stanowi to realne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania ochrony zdrowia.

Zabezpieczenie personelu do realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu szpitalnictwa odbywa się tylko dzięki powszechnie występującemu ostatnio zjawisku tak zwanej wieloetatowości wśród pielęgniarek. Naprawdę spotykam się z informacją, że cała rzesza pielęgniarek pracuje na dwóch, trzech etatach. Jest to niewyobrażalne.

Pielęgniarka w senacie – skutki zawieszenia norm zatrudnienia

Dodatkowo pandemia spowodowała, że normy zatrudnienia pielęgniarek zostały zawieszone. Miało to na celu oddelegowanie części pielęgniarek anestezjologicznych do nowo tworzonych oddziałów covidowych.

Szanowni państwo, normy przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Nadmierne obciążenie pracą, pośpiech, wykonywanie kilku czynności równocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzenia niepożądanego. Podobnie jest na bloku operacyjnym: pielęgniarka operacyjna powinna mieć do pomocy drugą pielęgniarkę, która w czasie zabiegu poda jej odpowiednie, potrzebne narzędzia, która zaopatrzy ją w sterylny materiał albo pomoże obsłużyć akurat potrzebną aparaturę. Nigdy też nie mamy pewności czy najprostszy zabieg chirurgiczny który rozpoczynamy, przykładowo może to być przepuklina, nie skończy się masywnym zabiegiem brzusznym.

Niestety w momencie zawieszania norm takiego wsparcia zostałyśmy pozbawione. Obserwuje się również zjawisko rotowania pielęgniarek na oddział anestezjologii i intensywnej terapii z różnych innych obszarów, na przykład POZ.

Pielęgniarka o cementowaniu patologii

Oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia uzmysłowi sobie, że osiągnęliśmy już punkt krytyczny jeżeli chodzi o to kreatywne podejście do gospodarowania zasobami ludzkimi. Dalsze zwalnianie pracodawców z obowiązków zapewnienia obsady pielęgniarskiej jest cementowaniem pewnej patologii, skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzi do ogromnego ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych, których można by było uniknąć.

Powyższe wystąpienie zostało wygłoszone w senacie w dniu 13 grudnia 2021 roku.

źródło: senat.gov.pl, inf. wł. pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 168

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8560 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Refleksje pielęgniarek o konflikcie w środowisku zawodowym.

1 min czytania
Podział pielęgniarek na grupy źródłem konfliktu zawodowego Od lat zwracaliśmy uwagę, że podział pielęgniarek i położnych na grupy nie ma uzasadnienia w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - skutki nieprzemyślanych decyzji decydentów.

2 min czytania
W Sejmie o pielęgniarkach Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje wybrane wypowiedzi na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem jest. Dlaczego?

2 min czytania
Pielęgniarki o obecnej sytuacji w pielęgniarstwie… W dniu 1 stycznia 2025 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała artykuł redakcyjny pt….
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość zatrudnienia na cześć etatu.