Rektor Uniwersytetu Medycznego o przywróceniu kształcenia pielęgniarek w liceach medycznych
Poniżej przytaczamy fragment wypowiedzi Bogusława Machalińskiego, redaktora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, udzielonej dla Radia Szczecin w ramach cyklicznej audycji pt. „Rozmowy pod krawatem”.
Redaktor Kamil Nieradka: A gdyby mógł Pan powiedzieć jeszcze kilka słów o pielęgniarkach, bo ten problem Pan trochę na początku wyartykułował, powiedział Pan, że tutaj należałoby doprowadzić do pewnych zmian, tzn. jakich? Jeżeli mamy tych Pań, które się opiekują pacjentami w szpitalu mieć więcej.
Bogusław Machaliński, redaktor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego: Kryzys odnotowujemy od chwili, gdy w zasadzie restrykcyjnie podjęto decyzję, że zawód pielęgniarki musi być po licencjacie lub po magisterium – troszeczkę jest mniej tych kandydatek, w związku z tym też wyjeżdżają za granicę, ponieważ magisterium umożliwia takie ruchy, tam lepiej płacą, w związku z czym drenujemy tę kadrę za granicę. Natomiast były licea medyczne, które naprawdę wiele Pań pielęgniarek, ukończywszy…
Redaktor Kamil Nieradka: Czyli tu Pan by obniżył, jeżeli chodzi o wymagania…
Bogusław Machaliński, redaktor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego: Dopuściłbym takie możliwości, żeby te licea medyczne przywrócić, nie mówię w stu procentach, ale żeby wzmocnić te możliwości kształcenia. I to są naprawdę bardzo dobre kadry pielęgniarsko profesjonalne, które kończywszy tamte podówczas szkoły bardzo dobrze sprawdziły się zawodowo.
źródło: radioszczecin.pl
Ministerstwo zdrowia o „równoległej” ścieżce kształcenia pielęgniarek
Warto jednak przypomnieć jakie stanowisko prezentowało w przedmiotowej sprawie ministerstwo zdrowia, cytuję:
„W celu zapewnienia opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb społecznych oraz wyzwań demograficznych, Minister Zdrowia, w związku z planowaną reformą systemu oświaty i kształcenia zawodowego, rozważa możliwość wprowadzenia uzupełnień systemowych w obszarze kształcenia pielęgniarek. Jednocześnie podkreślić należy, że kształcenie w systemie szkolnictwa wyższego na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, będzie prowadzone równolegle, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
Zobacz także:
Po konsultacjach z Ministrem Edukacji Narodowej Minister Zdrowia rozważa utworzenie 5/6-letniej szkoły pielęgniarskiej. Szkoły takie o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym, mogłyby być prowadzone przez samorząd województwa. Nowy model kształcenia pielęgniarek zaproponowany przez Ministra Zdrowia zakłada możliwość rozpoczęcia kształcenia po 8-letniej szkole podstawowej, a więc nie wcześniej niż od roku szkolnego 2019/2020″.
Jarosław Pinkas
15 grudnia 2016 roku