Poseł pisze w sprawie pielęgniarek do ministra zdrowia
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie stawek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych obowiązujących od 1 lipca 2021 r.
Szanowny Panie Ministrze,
w dn. 22.06.2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dn. 8.06.2021 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z nowym prawem, od 1 lipca 2021 roku doświadczone pielęgniarki, które pracują w zawodzie 20-30 lat, zarabiają mniej niż absolwentki pielęgniarstwa. Według wyliczeń związków zawodowych pielęgniarek i położnych, pielęgniarka z tytułem magistra ma ustalane wynagrodzenie zasadnicze w oparciu o współczynnik 0.81, co daje wynagrodzenie na poziomie około 4200 zł brutto. Natomiast pielęgniarka, która naucza zawodu swoją koleżankę, która dopiero została przyjęta do pracy, czyli pielęgniarka z wieloletnim stażem zarabia 3772 zł brutto pensji podstawowej. Takie różnicowanie wynagrodzeń pielęgniarek jest skrajnie niesprawiedliwe i krzywdzące.
Poseł: W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje zrekompensować doświadczonym pielęgniarkom i położnym różnice wynagrodzeń?
W związku z tym zadaję pytania:
1. Na podstawie jakich wyliczeń i analiz ustalono współczynniki pracy, które służą do wyliczania wynagrodzeń pielęgniarkom i położnym?
2. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tak rażąco niesprawiedliwy podział współczynników pracy dla doświadczonych pielęgniarek i położnych?
3. W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje zrekompensować doświadczonym pielęgniarkom i położnym różnice wynagrodzeń?
4. Kiedy Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić stosowny proces legislacyjny związany z ww. problemem?
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź na zadane pytania.
Z poważaniem
Konrad Frysztak
Poseł na Sejm RP
16 września 2021 roku.
Bieżące informacje w sprawie nowej siatki płac pielęgniarek i położnych czytaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dziale: nowa siatka płac pielęgniarek.