Raport pielęgniarski w kontekście czasu pracy pielęgniarek i położnych. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.

1 min czytania
AktualnościRaport pielęgniarski.
Raport pielęgniarski w kontekście czasu pracy pielęgniarek i położnych. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.

Stanowisko Komisji Prawnej
Głównego Inspektora Pracy
z dnia 24 września 2009r.
w sprawie czasu pracy pielęgniarek zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy w związku z przekazywaniem zmian.

Zgodnie z art. 128 § 1 Kodeksu pracy, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas przekazywania raportów pielęgniarskich, w tym również czas przekazywania raportów przez pielęgniarki zatrudnione w równoważnym systemie czasu pracy, powinien być w pełni wliczany do czasu pracy, a co za tym idzie ewidencjonowany. Wykonywanie zadania wynikającego z rodzaju świadczonej przez pielęgniarkę pracy na terenie zakładu pracy, powinno być zatem w całości wliczane do czasu pracy. Jeżeli zatem przekazanie raportu pielęgniarskiego powoduje przekroczenie obowiązujących pielęgniarkę norm czasu pracy, świadczy ona pracę w godzinach nadliczbowych, za którą otrzymać powinna wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek, zgodnie z art. 151 k,p. Zgodnie bowiem z art. 151 § 1 k.p., praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w piśmie Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 17 kwietnia 2009 roku znak GNN-417/456-68/09, gdzie stwierdzono, że „czas przekazywania raportów przez pielęgniarki zatrudnione w równoważnym systemie czasu pracy, powinien być w pełni wliczany do czasu pracy.”

Zobacz także:

Bieżący temat: Raport pielęgniarski 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8464 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze