24 lipca 2018 roku
Zobacz najnowszą wersję (z dnia 18 lipca) ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych, którą pani Józefa Szczurek-Żelazko przesłała na dzisiejsze posiedzenie rządu.
Zobacz ostatnią wersję ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
W ramach konsultacji społecznych do projektu nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych wniesiono między innymi poniższe uwagi:
Komisja Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego Przewodniczący Klubu Radnych PiS
W załączniku do aktualnie obowiązującej ustawy w tabeli określone są wskaźniki dotyczące najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W poz. 7 określony jest wskaźnik dla pielęgniarek i położnych. Brak zapisu iż „ …. jeżeli wykształcenie i specjalizacja są wymagane na stanowisku pracy”. Zapis ten z pewnością budzi wiele wątpliwości, czy pielęgniarka posiadająca wykształcenie magisterskie i specjalizację powinna mieć stawkę zasadniczą prawie dwukrotnie większą niż ratownik medyczny jeżeli pracują np. w tym samym zespole ratownictwa medycznego jako dwie równorzędne osoby.
Aktualna nowelizacjach co prawda koryguje zapisy punktów 7-9 dotyczących pielęgniarek, jednak nie ma wyraźnego stwierdzenia o wymaganiu wykształcenia czy specjalizacji na danym stanowisku pracy. Co ciekawe w uzasadnieniu pojęcie wymagane jest wyraźne stosowane.
Aby rozwiać wątpliwości należałoby zmienić zapis punktu 7 w załączniku:
Aktualnie:
Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Propozycja:
Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, jeżeli wykształcenie takie jest wymagane na danym stanowisku pracy, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie na danym stanowisku pracy,
Przez analogię powinny być wprowadzone zmiany w punkcie 8.
Uzasadnienie:
Przy olbrzymim niedoborze kadry medycznej, w tym pielęgniarek i położnych, powinniśmy racjonalnie gospodarować zasobami ludzkimi. Proponowane zapisy nie gwarantują tego.
Przykładowo, pielęgniarka posiadająca wykształcenie magisterskie i specjalizację z anestezji i intensywnej terapii zatrudniona w oddziale anestezji i intensywnej terapii czy na bloku operacyjnym jak najbardziej powinna mieć stosowną gratyfikację ( wysoki wskaźnik), jeżeli jednak pielęgniarka ta zmieni pracę np. sanatorium, nocna i świąteczna opieka zdrowotna to czy faktycznie jej wynagrodzenie ma być zachowane na najwyższym poziomie. Oczywiście działa to w drugą stronę , pielęgniarka o specjalizacji pielęgniarstwo rodzinne po zatrudnieniu w oddziale szpitalnym będzie otrzymywać maksymalne wynagrodzenie ( choć przydatność tej akurat specjalizacji będzie wątpliwa na danym stanowisku pracy).
Jakie stanowisko w sprawie powyższych propozycji zajęło ministerstwo zdrowia:
Proponuje się nie uwzględnić.
Nazwa tabeli stanowiącej załącznik do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. w sposób jednoznaczny wskazuje, że podział na grupy zawodowe został dokonany według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku. Dotyczy to wszystkich grup zawodowych.
Wybrał: Mariusz Mielcarek