Przykład radosnej twórczości urzędników ministerstwa zdrowia. Aby zdać egzamin specjalizacyjny pielęgniarka i położna musi odpowiedzieć poprawnie na 126 ze 180 zadań testowych. Okazuje się, że nie tak do końca to twierdzenie jest prawdą.

2 min czytania
AktualnościDofinansowane specjalizacje

 

Bowiem zgodnie z obowiązującym regulaminem egzaminu państwowego ’przewodniczący Komisji (egzaminacyjnej), w przypadku gdy wynik niepomyślny z egzaminu uzyskało więcej niż 2/3 zdających, ma prawo na wniosek Komisji, obniżyć próg zaliczenia do 120 punktów’.   

Rodzi się pytanie jaki cel przyświecał autorom powyżej zaprezentowanej regulacji? 

Wątpliwości budzą nieprecyzyjne zapisy wyżej cytowanego punktu z regulaminu egzaminu:

  1. Przewodniczący komisji 'ma prawo’, czyli nie ma obowiązku. Wobec tego nie wiadomo od czego zależy decyzja przewodniczącego komisji egzaminacyjnej w sprawie obniżenia lub nie obniżenia 'progu zaliczenia’;
  2. Wystąpienie sytuacji, że 'wynik niepomyślny z egzaminu uzyskało więcej niż 2/3 zdających’ nie jest sam w sobie przyczynkiem do obniżenia 'progu zaliczenia’, gdyż aby ten próg obniżyć musi być jeszcze 'wniosek komisji’, a regulamin nie precyzuje czy komisja ma obowiązek złożyć przedmiotowy wniosek czy jest to prawo komisji, z którego może skorzystać lub nie.

Analiza powyżej opisanego zagadnienia prowadzi do wniosku, że procedura egzaminu państwowego w aspekcie obniżenia 'progu zaliczenia’ jest nieprecyzyjna i pozostawia zbyt daleko idącą swobodę członkom komisji egzaminacyjnej oraz jej przewodniczącemu.

Ponadto należy zdecydowanie podkreślić, że instytucja obniżania 'progu zaliczenia’ nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną i obniża rangę egzaminu państwowego.

Niesprawiedliwość polega na tym, że zdanie egzaminu państwowego przez pielęgniarkę, która uzyskała np. 124 punkty, zostało uwarunkowane ’wynikiem niepomyślnym z egzaminu więcej niż 2/3 zdających’. Wobec powyższego w jednym przypadku pielęgniarka z 124 punktami zaliczy egzamin, w innym może nie zdać. Dziwnie pojęta sprawiedliwość!

Proponuję ministerstwu zdrowia, rozszerzyć katalog przypadków zezwalających komisji egzaminacyjnej na obniżenie 'progu zaliczenia’ o uwarunkowania związane np. z:

  • panującą pogodą w dniu egzaminu,
  • stanem samopoczuciem członków komisji,
  • przypadającym dniem urodzin lub imienin w dniu egzaminu (zarówno członka komisji lub zdającego egzamin),
  • itp.

Zapraszam do dyskusji

Wystapienie do ministra zdrowia

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

30 stycznia 2010 roku – Przeczytaj wystąpienie redakcji Portalu i Gazety do ministra zdrowia. W sprawie pojawia się . . . ksiądz proboszcz oraz dzielnicowy. 5 KOMENTARZY.

Aktualności według działów – dofinansowane specjalizacje pielęgniarek i położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki stracą od 18 do 23 tysięcy złotych.

1 min czytania
Nierówne traktowanie w zatrudnieniu We wrześniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przedstawiliśmy wyliczenia strat finansowych pielęgniarek z grupy 5 i 6 za drugie półrocze…
Aktualności

Pielęgniarka - Jesteśmy przemęczone, niejednokrotnie źle traktowane.

2 min czytania
Pielęgniarka: „Niestety smutne to, ale prawdziwe. Najważniejsze, że w komputerze kliknięte. O pacjencie nikt nie myśli”. Jedna z pielęgniarek zamieściła na Facebooku…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki – totalna krytyka radosnej ustawy pani Ptok.

4 min czytania
Powiedziane w sejmie: zaproponowane rozwiązania utrzymują znaczące różnice w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek, które wykonują takie same czynności, ale posiadają różny poziom wykształcenia……
Komentarze