Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 roku, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego, że pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z wnioskiem strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem.
Więcej informacji w poruszanym zagadnieniu zamieszczmy w artykułach dostępnych w linkach poniżej.
Do przedmiotowego porozumienia załączono projekt siatki płac, która ma obowiązywać na dzień 1 lipca 2022 roku. Nowa siatka płac ma zawierać grupę 9, w której zaszeregowano pielęgniarki i położne:
Pielęgniarka, położna, wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Całą siatkę płac, która ma obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku publikujemy w linku poniżej.
Poseł pisze do ministra zdrowia w sprawie pielęgniarek z tytułem licencjata, szczególnie w kontekście absolwentek studiów pomostowych
W dzisiejszym artykule redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje interpelację poselska w sprawie pielęgniarek z tytułem licencjata pielęgniarstwa. Poseł przedstawia punkt widzenia licznej grupy pielęgniarek i położnych – około 40 tys. – która posiada tytuł licencjata, uzyskany na tzw. studiach pomostowych. W opinii tych pielęgniarek zapowiadane zmiany w zaszeregowaniu w tabeli płac są dla nich niekorzystne. Portal Pielęgniarek i Położnych to przede wszystkim miejsce wymiany poglądów dotyczących środowiska pielęgniarskiego. Dlatego publikujemy poniższą interwencję poselską, mimo braku akceptacji dla zawartego w niej punktu widzenia, w kwestii podziału na grupy. Natomiast czytelników pielegniarki.info.pl zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
Szanowny Panie Ministrze,
temat wynagrodzeń pielęgniarek bez specjalizacji, które uzyskały tytuł licencjata na studiach pomostowych był już przedmiotem trzech złożonych przeze mnie w obecnej kadencji interpelacji (interpelacje nr 2990, 8741 oraz 23724). W toku prowadzonych prac nad nowelizacją przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wzięty został pod uwagę postulat zaszeregowania pielęgniarek z tejże grupy do tego samego współczynnika pracy, jaki tyczy się pielęgniarek ze specjalizacją.
Obecnie pielęgniarki z licencjatem są w tej samej grupie jak osoby z tytułem specjalisty
Obecnie tabela prezentująca współczynnik pracy przedstawia się następująco:
7. Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 1,06
8. Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – 0,81
9. Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 0,73
Pielęgniarki z licencjatem mają być zaszeregowane w jednej grupie z pielęgniarkami z wykształceniem średnim
Tymczasem w środowisku pielęgniarek zaczęły pojawiać się sygnały, iż w ramach kolejnych zmian, które miałby wejść w życie w połowie 2022 roku, współczynnik pracy pielęgniarek bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, ponownie mógłby być zrównany ze współczynnikiem pracy pielęgniarek z wykształceniem średnim. Rozwiązanie takie byłoby bardzo niekorzystne dla tej grupy, którą to w większości stanowią pielęgniarki z długim stażem pracy, najczęściej tuż przed emeryturą.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi:
Czy w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych planowane jest wprowadzanie w najbliższym czasie kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek?
Jeśli tak, to jakiego rodzaju mają to być zmiany?
Czy pielęgniarki bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją?
Z poważaniem
Paweł Szramka
Poseł na Sejm RP
22 listopada 2021 roku
źródło: biuro poselskie posła
Śródtytuły oraz linki w treści interpelacji poselskiej pochodzą od redakcji portalu