Nasza wiedza tutaj jest bardzo ważna, w kształceniu młodych pielęgniarek…
Poseł Krzysztof Śmieszek zamieścił poniższy tweet w dniu 28 lutego 2023 roku.
Media przedstawiając sytuację dyskryminowanych pielęgniarek z grupy 2 siatki płac cytowały wypowiedzi pielęgniarek, które na wrocławskim Rynku Głównym zwracały uwagę na nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Radio Wrocław przytoczyło wypowiedzi protestujących pielęgniarek:
Elżbieta Bury, pielęgniarka z 33-letnim stażem pracy:
Niejednokrotnie to my wprowadzamy te Panie do zawodu. My je uczymy, pomagamy i naprawdę nasza wiedza tutaj jest bardzo ważna, w kształceniu młodych koleżanek.
Ewa Mączyńska, pielęgniarka z 33-letnim stażem pracy:
Ja przez te 33 lata pracy nie spoczęłam na laurach. To były poświęcone lata na kursy, na specjalizacje, na kurs kwalifikacyjny, na doszkalanie się. Cały czas podnosiłam swoją wiedzę.
Natomiast poseł Krzysztof Śmiszek podkreślał, że „w jawnej sprzeczności te nowo wprowadzone przepisy stoją z głównymi zasadami prawa pracy. Taka sama płaca za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości”.
Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych o odszkodowaniach dla pielęgniarek LM i SM
Pierwsze wydanie miesięcznika branżowego z 2023 roku w całości dotyczy sytuacji pielęgniarek, które na skutek przepisów płacowych są nierówno traktowane w zatrudnieniu. Opublikowano w nim treść wyroku sądu przyznającego odszkodowanie dyskryminowanej pielęgniarce z grupy 6, która wykonywała te same czynności co pielęgniarki zaszeregowane do wyższej grupy w siatce płac. Sąd uznał, że nie ma usprawiedliwienia dla mniejszych zarobków o 30% względem wynagrodzeń innych pielęgniarek.