PRORZĄDOWY ZWIĄZEK PIELĘGNIAREK
NARAŻA PIELĘGNIARKI NA SANKCJE
Prorządowy Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych po posiedzeniu w 16 kwietnia 2019 roku wydał komunikat, w którym odniósł się do kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek. W przedmiotowym komunikacie napisano, że pielęgniarki i położne mają dokumentować: "rzeczywistą liczbę łóżek funkcjonujących na poszczególnych oddziałach (chodzi o łóżka dodatkowe, tzw. dostawki, które są fizycznie obecne ponad limit zgłoszonych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.)
Komentarz redakcji pielegniarki.info.pl
Na oddziale są różne sytuacje. Dyżur od 7 do 19. Na oddziale 20 łóżek. Z chwilą objęcia dyżuru 20 chorych. Podczas dyżuru 4 przyjęcia. Chorych 24. Do godz. 19 cztery wypisy. Chorych 20. Jak udokumentować tzw. dostawki. Ich w statystyce nie będzie. Na końcu dyżuru stan chorych zgodny z liczbą łóżek.
Natomiast poniżej cytowany fragment komunikatu:
"Przypominamy że raport pielęgniarski stanowi dokumentację medyczną, a o jego treści decyduje wyłącznie pielęgniarka która go sporządza. Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie ograniczają treści wpisów w raporcie, a jakiekolwiek próby ich ograniczania przez przełożonych czy wewnątrzzakładowe zarządzenia/ procedury/ regulaminy (poprzez np. zakazy dokonywania w raportach określonych „niewygodnych” dla pracodawcy wpisów lub nakazy dokonywania tylko określonych wpisów) są niezgodne z prawem i nie obowiązują".
należy uznać za całkowicie oderwany od rzeczywistości!
Należy stanowczo podkreślić, że zgodnie z ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, "księga raportów pielęgniarskich zawiera":
1) oznaczenie podmiotu;
2) numer kolejny wpisu;
3) treść raportu, z uwzględnieniem imienia i nazwiska, a w razie potrzeby innej informacji pozwalającej na zidentyfikowanie pacjenta, opisu zdarzenia, jego okoliczności i podjętych działań;
4) statystykę oddziału, w tym liczbę osób przyjętych, wypisanych, zmarłych;
5) datę sporządzenia raportu;
6) oznaczenie pielęgniarki lub położnej dokonującej wpisu, zgodnie z § 10 ust. 1 pkt 3.
Podkreślam, w przedmiotowym rozporządzeniu zapisano: "księga raportów pielęgniarskich zawiera". Jest to katalog zamknięty!
Dlatego użyte w komunikacie twierdzenie: "raport pielęgniarski stanowi dokumentację medyczną, a o jego treści decyduje wyłącznie pielęgniarka która go sporządza", niestety nie do końca jest zgodne z powyższym rozporządzeniem.
Dlaczego prorządowy związek pielęgniarek OZZPiP naraża pielęgniarki na sankcje ze strony pracodawcy?
Mariusz Mielcarek
źródło: strona internetowa prorządowego związku pielęgniarek