Nowa siatka płac pielęgniarek a kompetencje kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy
Na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 21 września 2022 roku opublikowano materiał wideo z wypowiedzią prezesa izby. Poniżej przedstawiamy kolejny fragment wywiadu. Pierwszą część komentarza pani prezes opublikowaliśmy w artykule pt. Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek – stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.
Do kogo ma się zwrócić pokrzywdzona pielęgniarka
– A co ma zrobić pielęgniarka i położna, jeżeli stwierdzi, że została niesprawiedliwie potraktowana, jeżeli chodzi o zmianę wynagrodzeń? Do kogo powinna się zgłosić z tym problemem?
Zofia Małas, Prezes NRPiP:
No w pierwszej kolejności na pewno do organizacji związkowej pielęgniarskiej, która istnieje w danym podmiocie leczniczym. Jeżeli takiej organizacji nie ma, oczywiście może nie indywidualnie, tylko grupowo, bo to najczęściej nie będzie jedna pielęgniarka, tylko grupa pielęgniarek, może zwrócić się do Okręgowej Izby po pomoc prawną, bo mamy taki obowiązek, świadczyć pomoc prawną naszym członkom, a z mocy prawa każda pielęgniarka, położna jest członkiem samorządu i w związku z tym ma prawo też oczekiwać takiej pomocy.
Tak jak już powiedziałam wcześniej, okręgowe izby będą współpracować z Państwową Inspekcją Pracy, bądź wskazywać jeszcze inną drogę rozwiązania problemu.
– A co w takim razie jeżeli chodzi o rozwiązania systemowe? Czy jesteście państwo w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia?
Zofia Małas, Prezes NRPiP:
Przed wejściem w życie ustawy wskazywaliśmy, że jeżeli nie pójdą dedykowane pieniądze, konkretne, na realizację nowelizacji tej ustawy, to nieprawidłowości się pojawią i tak naprawdę teraz możemy powiedzieć „A nie mówiliśmy, że tak będzie i że zrobi się bałagan?”.
I pomimo, iż poszły duże środki na realizację tej ustawy, to niekoniecznie na prawidłową realizację tej ustawy. Gdyby były środki dedykowane, jak do tej pory, myślę że tych problemów byłoby zdecydowanie mniej i mniejsze byłoby rozczarowanie środowiska pielęgniarskiego.
Bo tak naprawdę mamy przyjętą przez rząd uchwałą realizację polityki rządu w sprawie rozwoju polskiego pielęgniarstwa i położnictwa, przede wszystkim zasypaniu luki pokoleniowej i niedoborów, które są ogromne w tym zakresie, jeżeli chodzi o personel pielęgniarski.
Kwalifikacje posiadane przez pielęgniarkę przed 30 czerwca. Po 1 lipca wymagane na stanowisku pielęgniarki
A z drugiej strony deprecjonuje się tak naprawdę podnoszenie kwalifikacji, nie uznając właśnie ich, jeżeli chodzi o wynagrodzenie. I to jest taki paradoks – z jednej strony Ministerstwo zapewniało, że nie będą miały miejsca takie nieprawidłowości, a w tej chwili znowu zrobił się zrobił się wielki dyskurs między pracodawcą a pracownikiem już konkretnym: co to znaczy wymagane, a posiadane kwalifikacje?
Do 30 czerwca były posiadane, były uznawane, a od 1 lipca są już nieuznawane. To jest niezrozumiałe i to jest dalece naganne, jeżeli chodzi o konsultację społeczną, bo byliśmy zapewniani, że jednak ci, co te kwalifikacje mieli uznane do 30 czerwca, będą mieli nadal uznawane. (…)
źródło: nipip.pl
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl