Prezes izby pielęgniarek: podkreślałam rolę doświadczenia.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Prezes izby pielęgniarek: podkreślałam rolę doświadczenia.

Tylko, że w przepisach płacowych doświadczenie zawodowe pielęgniarki pani prezes dezawuuje doświadczenie…

Redakcja ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skierowała do izby pielęgniarek pytania w sprawie Collegium Humanum. Treść pytań dostępna w artykule pt. Izba pielęgniarek a sprawa Collegium Humanum. Sześć pytań. 

W artykule pt. Izba pielęgniarek odpowiada w sprawie Collegium Humanum, zacytowaliśmy odpowiedź nadesłaną z biura naczelnej izby pielęgniarek.

W przedmiotowej odpowiedzi pani prezes izby napisała:

„Wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślałam rolę kształcenia, zdobywania wiedzy przez naukę i doświadczenie”.

Powyższe stwierdzenia jest zdumiewające. Dlaczego? Bowiem pada z ust osoby, która stoi na czele organizacji, która dyskredytuje doświadczenie zawodowe w regulacjach płacowych pielęgniarek i położnych.

Izba pielęgniarek poparła uchwałą zjazdu krajowego projekt ustawy skierowany przez przewodniczącą związku zawodowego panią Krystynę Ptok.

Dla zobrazowania powyższego zagadnienia przytaczamy fragment wypowiedzi posłanki Joanny Wicha, wygłoszonej podczas posiedzenia specjalnej podkomisji do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych:

Chciałabym się odnieść do głosu pana, który upomina się o specjalistów i o to, że w jakiś sposób chcemy dezawuować wiedzę.

Więc dobrze. To dlaczego mamy dezawuować doświadczenie?

Bo nie wyobrażam sobie, że osoba, która przychodzi prosto po studiach do pracy ma taką samą wiedzę i takie same kwalifikacje i umiejętności zawodowe, jak osoba, która pracuje w zawodzie na przykład 40 lat.

Naprawdę, zastanówmy się jeszcze nad jedną rzeczą: kto będzie wprowadzał do zawodu tych specjalistów, tych młodych ludzi prosto po studiach, młode pielęgniarki, pielęgniarzy, fizjoterapeutów, fizjoterapeutki, jeśli z powodu tych niesprawiedliwych różnic płacowych pielęgniarki, na przykład w moim wieku, odejdą z zawodu wcześniej, skończą swoją karierę zawodową, bo jest to naprawdę niegodne, żeby zarabiały po 2,5–3 tys. zł mniej, mając 40-letnie doświadczenie w pracy zawodowej.

źródło: sejm.gov.pl

Ale wróćmy do roku 2016. Związek pielęgniarek przyjął opcję, że doświadczenie w przypadku pielęgniarek nie ma znaczenia… tylko wykształcenie. Natomiast dość ciekawie robi się kiedy spojrzymy w jaki sposób porozumienie zawodów medycznych skonstruowało siatkę płac ratowników medycznych.

Jaki podział ratowników medycznych przyjęło porozumienie zawodów?

– Ratownik medycznych

– Starszy ratownik medyczny ze średnim wykształceniem (po 5 latach pracy)

– Ratownik medyczny z wykształceniem wyższym po 5 latach pracy (asystent ratownictwa medycznego).

Widać wyraźnie, że w przypadku ratownika medycznego staż pracy ma znaczenie dla porozumienia zawodów medycznych. Podkreślamy związek pielęgniarek zaakceptował taki stan rzeczy i podpisał siatkę płac autorstwa porozumienia. Co ogłoszono jako wielki sukces środowiska medycznego.

Warto jeszcze zacytować fragment orzeczenia Sądu Okręgowego:

Trafnie także Sąd Rejonowy w swych wywodach podkreślił, że skarżąca pielęgniarka równocześnie wykazała także, że jej praca nie była gorzej oceniania pod względem jakości, czy ilości od innych pracownic porównywanych (z wyższym wykształceniem i specjalizacją), nie otrzymywała ona żadnych upomnień ani skarg a wręcz przeciwnie do jej pracy nie było żadnych zastrzeżeń i uzyskała ocenę okresową bardzo dobrą. Pielęgniarka była cenionym pracownikiem ze względu na duże praktyczne doświadczenie zawodowe i co za tym idzie doskonałą znajomość zasad wykonywania obowiązków.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Pani prezes izby pielęgniarek. To jak to jest z tym doświadczeniem zawodowym. Ceni pani jego rolę w swoich wypowiedziach a w przepisach płacowych już nie?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 49

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8754 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze