Weryfikacja opinii w sprawie iniekcji domięśniowych
W bieżącym wydaniu Gazety jednym z wielu poruszanych zagadnień jest temat iniekcji domięśniowych. W artykule na stronie 9 przytaczamy opinie konsultanta krajowego w przedmiotowej problematyce. Publikujemy za Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych korespondencję w sprawie weryfikacji opinii prof. dr hab. Wieli Hojeńskiej, Konsultanta Krajowego w dz. farmacji klinicznej, dotyczącej realizacji zleceń lekarskich w domu pacjenta, w ramach których pielęgniarka ma podać kilka produktów leczniczych w jednej iniekcji oraz prośby dr Pawła
Witta o wyjaśnienie treści ww. opinii.
Poniżej przytaczamy fragment stanowiska.
(…) Pielęgniarka i położna realizując zlecenie lekarskie w zakresie podawania leków ma obowiązek zapoznać się z informacjami producenta leku, zamieszczonymi w charakterystyce produktu leczniczego jak również w ulotce i stosować zalecenia producenta. W zdecydowanej większości leków charakterystyka produktu leczniczego określa interakcje z wybranymi grupami leków, a nie z konkretną postacią leku.
W związku z powyższym nie można przewidzieć interakcji właściwości farmakodynamicznych i właściwości farmakokinetycznych wielu leków podanych jednocześnie i skutków zachodzących między nimi interakcji, a w szczególności w przypadku podania ich poprzez wykonanie iniekcji metodą jednego wkłucia. Nie zawsze interakcje zachodzące pomiędzy lekami są widoczne (osad, zmiana konsystencji czy barwy). (…)
Całe stanowisku zostało zamieszczone w bieżącym numerze Gazety, którego e-wydanie jest całkowicie darmowe.
Tematy kwietniowego wydania Gazety Pielęgniarek
Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Liczba niezaszczepionych pielęgniarek i położnych
Jedni dyrektorzy zwalniają niezaszczepionych pracowników, inni wstrzymują się z podejmowaniem ewentualnych sankcji. Jedni i drudzy opierają swoje postępowanie na tym samym rozporządzeniu. Tylko, że jakość tego rozporządzenia jest na takim poziomie, że każdy z dyrektorów inaczej je interpretuje.
Projekt ustawy z nową siatką płac
Po pięciu miesiącach prac nad nową siatką płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ministerstwo zdrowia ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Ponad 3 tysiące miejsc na bezpłatnych specjalizacjach
W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2525 miejsc szkoleniowych. Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3950 PLN. Kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji to 10 milionów PLN.
Pielęgniarki – uchodźcy z Ukrainy – totalny chaos
W kwestii zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy panuje totalna wolnoamerykanka uprawiana przez kadrę zarządzającą podmiotami leczniczymi. Jedni dyrektorzy uważają, że pielęgniarka z Ukrainy w trakcie procedury uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki może już wykonywać zawód pielęgniarki.
Opiekun medyczny asystentem pielęgniarki?
Poseł do ministra: Podmioty prowadzące niepubliczne szkoły policealne sygnalizują, że wprowadzone niedawno z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki zmiany w systemie kształcenia opiekunów nie są w pełni korzystne dla efektów kształcenia i nie zostały powiązane ze zmianą statusu tej grupy zawodowej.
Czytaj więcej w e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.
Prenumerata Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych
Osoby zainteresowane otrzymaniem wersji papierowej Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, zachęcamy do zaprenumerowania Gazety w Sklepie Pielęgniarek i Położnych. Nasi czytelnicy mają do wyboru dwie opcje prenumeraty. 9-miesięczną, oraz 6-miesięczną.