Prawda o uprawnieniach zawodowych pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychUprawnienia pielęgniarek
Prawda o uprawnieniach zawodowych pielęgniarek.

Pielęgniarka z papierami może doraźnie podać tlen

W październikowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych cytujemy (z programu specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego) wykaz uprawnień, które nadał minister zdrowia pielęgniarkom z tytułem specjalisty w przedmiotowej dziedzinie pielęgniarstwa.

Nadmieniamy, że program tej specjalizacji został zatwierdzony przez ministra zdrowia w 2015 roku.

Jego ostatnia aktualizacja została zatwierdzona w dniu 5 kwietnia 2022 roku. Program specjalizacji obejmuje 825 godzin dydaktycznych, w tym 580 godzin teoretycznych oraz 245 godzin zajęć praktycznych. Na zakończenie specjalizacji odbywa się egzamin państwowy, po zdaniu którego pielęgniarka otrzymuje tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Przejdźmy do wykazu uprawnień…

Wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego

  1. Aktywizacja podopiecznych z wykorzystaniem elementów terapii zajęciowej.
  2. Prowadzenie rehabilitacji przyłóżkowej w celu zapobiegania powikłaniom wynikającym z unieruchomienia.
  3. Prowadzenie usprawniania ruchowego (siadanie, pionizacja, nauka chodzenia, nauka samoobsługi).
  4. Planowanie i realizacja działań w profilaktyce odleżyn.
  5. Prowadzenie poradnictwa w zakresie samoopieki w życiu z chorobą i niepełnosprawnością w stosunku do człowieka chorego i jego rodziny.
  6. Prowadzenie poradnictwa w zakresie żywienia dorosłych.
  7. Dobór i wykorzystanie różnych technik karmienia u chorych.
  8. Doraźne podawanie tlenu.

Koniec wykazu…

Należy ze zdziwieniem przyjąć, że powyższe uprawnienia są przynależne każdej pielęgniarce.
W najnowszym wydaniu Gazety sprawdzamy także, jakie uprawnienia minister nadał pielęgniarce po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego.

Gromadzimy kolejne certyfikaty w szufladzie, a ostatecznie pielęgniarki nie mają pewności, co im wolno, a czego nie

W związku z powyższym tematem, w aktualnym numerze Gazety przytaczamy komentarze pielęgniarek, dotyczące iluzorycznych uprawnień nadawanych przez ministra…

Kilka wybranych komentarzy publikujemy poniżej, aby przeczytać więcej, zachęcamy do bezpłatnego pobrania bieżącego numery Gazety – pobierz.

– Tym bzdurom w polskim pielęgniarstwie nie będzie końca. Jestem pielęgniarką w Norwegii, pracowałam też długo w Polsce. Nikt nie pyta mnie, czy mam kurs cewnikowania, wymiany PEG itd., tylko o to, czy to umiem, bo wystarczy, żeby ktoś, kto to potrafi, mnie tego nauczył, czy żeby odbyło się to np. w ramach szkolenia wewnętrznego. Jeśli ja czuję się w tym pewnie, to to robię, jeśli nie – odmawiam. Jeśli ktoś ma tu specjalizację w danej dziedzinie, to doprawdy ma w niej ogromną wiedzę, którą może się podzielić. Ja, mając specjalizację internistyczną w Polsce, jestem taką pielęgniarką do wszystkiego i do niczego. My w Polsce skupiamy się na tym, żeby gromadzić kolejne certyfikaty w szufladzie, a ostatecznie nie mamy pewności, co nam wolno, a czego nie.

– U nas, proszę Państwa, od lat jest bylejakość! To coś, czego szczerze nie znoszę. Choćby przytoczony przykład z cewnikowaniem. Produkuje się plany edukacji, kursów kwalifikacyjnych, specjalizacji itd., ale nikt z „producentów” nie czyta, co napisał jego poprzednik. Bo po co, „sam wiem lepiej” i tak powstają przepisy, które nikomu nie służą. Panie odpowiedzialne za to zajmują się muralami (ohydztwa, za które ktoś powinien ponieść konsekwencje!), a my na oddziałach zostajemy ze swoją intuicją, doświadczeniem i nadzieją, że prokurator tym się zajmie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1232 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa nie wzrasta. 

1 min czytania
94% pielęgniarek w tej dziedzinie pielęgniarstwa wykonuje zawód w szpitalach 1,8 tysiąca – czyli około 0,9% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Izba pielęgniarek, związek i ministerstwo to trójkąt bermudzki.

3 min czytania
Konstruktorzy z trójkąta bermudzkiego odpalą bombę w marcu 2025 roku. I jak zwykle pielęgniarki doświadczą sytuacji, kiedy „radosna legislacja” zwycięża nad zdrowym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: Pielęgniarka powinna bezwzględnie zweryfikować ustne zlecenie lub odmówić jego wykonania.

1 min czytania
Sąd: w oddziale panowała zła praktyka w zakresie wykonywania zleceń lekarskich przez pielęgniarki. (…) W niniejszej sprawie, bez względu na to, co…
Komentarze
×
Aktualności

Ratunek dla zdrowia i życia osoby przewlekle chorej.