Orzeczenie sądowe
W październikowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment protokołu kontroli jednego z podmiotów leczniczych. Poniżej przedstawiamy część przedmiotowej kontroli, całość przeczytasz w bieżącym numerze Gazety.
Dyrektor szpitala poinformowała pracownicę, że zostaje skierowana do udzielania świadczeń w ZOL-u, zgodnie z obowiązującym zakresem zadań w podstawowym czasie pracy oraz z obowiązującym regulaminem pracy.
Pismo zostało przyjęte do wiadomości– podpis pracownicy bez daty. W trakcie kontroli dyrektor szpitala wyjaśniła, że zarówno zakres wykonywanych czynności, jak i warunki wynagrodzenia nie uległy zmianie. Pracownica została przeniesiona do innej komórki organizacyjnej, a powierzone obowiązki odpowiadały rodzajowo dotychczas wykonywanym czynnościom.
Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy definiującym istotę stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Należy zatem stwierdzić, że czas i zakres pracy wskazuje pracodawca. Miejscem pracy jest lokalizacja, w której pracownik będzie świadczył umówioną przez strony pracę na rzecz pracodawcy. W analizowanym przypadku miejsce pracy zostało określone w umowie o pracę jako siedziba pracodawcy.
W ocenie kontrolujących oświadczenie pracodawcy o skierowaniu pracownicy do udzielania świadczeń stanowiło polecenie służbowe, które nie zmieniło dotychczasowych warunków pracy.
W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 września 2005 r. (II PK 292/04, OSNP 2006/7-8/114) wskazano, że skierowanie pielęgniarki do wykonywania pracy na innym niż dotychczas oddziale szpitala nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.
,, (…) Biorąc pod uwagę specyfikę zawodu pielęgniarki oraz różne warianty świadczenia opieki pielęgniarskiej w odniesieniu do chorych znajdujących się na różnych etapach leczenia szpitalnego, trzeba przyjąć, iż zmiana zakresu czynności powódki w ten sposób, że powierzone zadania nie wykraczały poza obowiązki związane z pełnioną przez nią funkcją pielęgniarki, nie wymagała wypowiedzenia zmieniającego. (…)
źródło: protokół kontroli podmiotu leczniczego
Tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych
- O „pielęgniarskim piekiełku”
- Premier w szpitalu zastał pielęgniarki w czepkach
- Pielęgniarki mogły nabyć dodatkowych umiejętności
- Propozycja nowej specjalizacji
- Pielęgniarki i położne w wieku 65 lat
- Porównanie cen kursów pielęgniarek
- Czy nastąpi likwidacja kolejnych specjalizacji?
- Opinia konsultanta krajowego o obrączkach i paznokciach
- Izba pielęgniarek wydała pieniądze na relikwiarz
- Pielęgniarki „wykwalifikowane” napisały list otwarty
- Media podają przykłady wynagrodzeń pielęgniarek
- Pielęgniarstwo na najwyższym poziomie
Zamów papierową prenumeratę Gazety do domu lub pracy klikając TUTAJ.
Natomiast zainteresowane osoby informujemy także o wydaniu elektronicznym Gazety Pielęgniarek, które jest dostępne w Sklepie Pielęgniarek i Położnych. Za cenę 9,99 zł (za jedno wydanie) można otrzymać na skrzynkę pocztową wydanie elektroniczne poprzednich numerów Gazety.