Pracuję w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej na etacie pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Jestem po kursie pielęgniarki środowiskowej. Czy muszę posiadać dodatkowo kurs szczepień, chociaż nie wykonuje szczepień?

2 min czytania
Aktualności

Pytanie pierwsze

Pracuję w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej na etacie pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Jestem po kursie pielęgniarki środowiskowej. Czy muszę posiadać dodatkowo kurs szczepień, chociaż nie wykonuje szczepień?

Pytanie drugie

Dzień dobry.
Mam pytanie czy położna która będzie posiadać tytuł magistra położnictwa chcąc pracować jako położna środowiskowo-rodzinna musi mieć ukończony kurs
specjalistyczny dla położnych środowiskowo-rodzinnych?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Odpowiedź na pytanie pierwsze:

NIE! Takich wymagań NFZ nie stawia. Aby wykonywać świadczenia zdrowotne w zakresie kompetencji pielęgniarki środowiskowej – rodzinnej Narodowy Fundusz Zdrowia stawia następujace wymagania:

Świadczenia mogą być udzielane przez pielęgniarki posiadające:
a)prawo wykonywania zawodu,
b)aktualne zaświadczenie o wpisie do rejestru pielęgniarek prowadzonego przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych,
c)kwalifikacje określone w art. 5 pkt 25 ustawy lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa.

Co zawiera w art. 5 pkt 25 ustawy? Oto jego treść:

Art. 5. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

25) pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej – pielęgniarkę, która ukończyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa: rodzinnego, pediatrycznego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, opieki długoterminowej, w ochronie zdrowia pracujących oraz środowiska nauczania i wychowania lub ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa: rodzinnego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, opieki długoterminowej, w ochronie zdrowia pracujących oraz środowiska nauczania i wychowania, udzielającą świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, będącą świadczeniodawcą, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo która jest zatrudniona lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;

Odpowiedź na pytanie drugie:

NIE! Aby wykonywać świadczenia zdrowotne w zakresie kompetencji położnej środowiskowej – rodzinnej Narodowy Fundusz Zdrowia stawia następujace wymagania:

Świadczenia mogą być udzielane przez położne posiadające:
a)prawo wykonywania zawodu położnej,
b)aktualne zaświadczenie o wpisie do rejestru położnych, prowadzonego przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych,
c)kwalifikacje określone w art. 5 pkt 28 ustawy lub tytuł zawodowy magistra położnictwa lub tytuł magistra pielęgniarstwa.

Co zawiera w art. 5 pkt 28 ustawy? Oto jego treść:

Art. 5. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

28) położna podstawowej opieki zdrowotnej – położną, która ukończyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego lub ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, udzielającą świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, będącą świadczeniodawcą, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo która jest zatrudniona lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;

Ciekawostka! Aby wykonywać świadczenia zdrowotne w zakresie położnej środowiskowej – rodzinnej można posiadać tytuł zawodowy magistra położnictwa lub…… tytuł magistra pielęgniarstwa!

Informacja opracowana na podstawie:

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8565 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kiedy podniesienie współczynników dla grupy 5 i 6.

2 min czytania
Politycy z obecnej koalicji rządowej jeszcze w 2023 roku oraz wiosną 2024 obiecała pielęgniarkom z grupy 5 i 6 podniesienie współczynników pracy….
Aktualności

Zdjęcie pielęgniarek, które wywołało lawinę komentarzy.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek LM Na grupie na Facebooku Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y! Pani Jolanta zamieściła poniższą…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychSzkolenia pielęgniarek i położnych

Specjalizacje pielęgniarek - ponad 20 tys. ukończyło specjalizację w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
Ile pielęgniarek aktualnie wykonuje zawód w tej dziedzinie pielęgniarstwa? W dzisiejszym artykule przybliżymy dane dotyczące pielęgniarek posiadających specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego…
Komentarze