Interpelacja do prezesa Rady Ministrów
w sprawie deficytu pielęgniarek na rynku pracy
i działań rządu związanych z tym problemem
Pani Premier,
problem obsady pielęgniarskiej to tykająca bomba dla szpitali. Mamy głęboką dziurę pokoleniową w tym zawodzie związaną z wiekiem pielęgniarek, której nie wypełni młoda kadra. Absolwenci kierunków pielęgniarskich nie są zainteresowani pracą w kraju. Wprost mówią, że zaraz po studiach wyjadą z kraju do pracy ze względu na zarobki. Poza tym, polska pielęgniarka jest ceniona za granicą.
Środowisko pielęgniarskie twierdzi, że apogeum czeka nas w 2021 roku wtedy to w regionach – w województwach zabraknie od 3 do 4 tys. pielęgniarek. W związku z powyższym uważam, że to jest ostatni moment aby rozpocząć rzetelną debatę na temat sytuacji związanej z niedoborem tej grupy zawodowej, wsparciem jej a przede wszystkim godziwym wynagradzaniem.
Bezpieczeństwo zdrowotne nas Polaków w dużej mierze zależy od tejże grupy zawodowej. Pielęgniarki to filar ochrony zdrowia, bo one przebywają najdłużej przy pacjencie. Ich właściwa opieka i pielęgnacja oznacza krótszy czas pobytu pacjenta w szpitalu, dlatego warto zainwestować w tę młodszą grupę zawodową.
Pielęgniarki to filar ochrony zdrowia, bo one przebywają najdłużej przy pacjencie. Ich właściwa opieka i pielęgnacja oznacza krótszy czas pobytu pacjenta w szpitalu, dlatego warto zainwestować w tę grupę zawodową. Wiemy, że Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł 26 kwietnia powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Ale tworzenie kolejnych bytów nie rozwiąże problemu. Należy zacząć od zwiększenia stawki na ochronę zdrowia i rzetelnie wycenić procedury medyczne. Jeśli chodzi o nas, to powinno się określić jednakową siatkę płac w zależności od kwalifikacji, kompetencji i stażu pracy. W związku z powyższym bardzo proszę Panią Premier o odpowiedź na następujące pytania:
1. Dlaczego przez blisko dwa lata Rząd nie potraktował priorytetowo zabezpieczenia perspektywicznego opieki pielęgniarskiej dla Polaków?
2. Jakie konkretne działania planuje Ministerstwo Zdrowia w kwestii dotyczącej zabezpieczenia opieki pielęgniarskiej w szpitalach do 2030 roku?
3. Czy płaca na obecnym poziomie w ocenie Pani Premier jest adekwatna do wysiłku i kompetencji grupy zawodowej o której mowa w interpelacji?
4. Czy wyciągamy wnioski z protestu pielęgniarek w 2016 roku?
5. Czy przewiduje się wsparcie pracy pielęgniarek poprzez zatrudnienie na ich potrzeby personelu pomocniczego?
Z wyrazami szacunku,
Paweł Pudłowski, Marek Ruciński, Paweł Kobyliński
Posłowie na Sejm RP
18 maja 2017