Posłowie – pielęgniarek potrzeba mniej, bo pomagają im salowe.

4 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnychPraktyka zawodowa
Posłowie – pielęgniarek potrzeba mniej, bo pomagają im salowe.

Normy zatrudnienia pielęgniarek

Grupa zawodowa pielęgniarek i położnych powinna mieć świadomość, że kolejnym obszarem, który zostanie przemeblowany w ochronie zdrowia będą normy zatrudnienia.

Będzie to kolejny cios w naszą profesję. Kolejny – po uregulowaniu wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Ta regulacja to deprecjacja zawodu pielęgniarki i położnej. Jej przejawem jest tzw. siatka płac. Przykład? Opiekun medyczny ma wynagrodzenie zasadnicze niższe niż pielęgniarka o 453 PLN. Czy ktoś bardziej poniżył nasze zawody?

Dzisiaj redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna cykl artykułów dotyczących powyższej materii. Bardzo dobrym przykładem na ukazanie sposobu postrzegania, omawianego zagadnienia przez decydentów, jest poniżej przytoczona treść interpelacji. Z dnia 30 maja 202 roku. Do tej pory brak odpowiedzi na przedmiotową interpelację.

Grupa posłów pyta ministra zdrowia o normy zatrudnienia pielęgniarek. Uważają, że są one zbyt wyśrubowane bo pielęgniarki są odciążone przez salowe które „wykonują różne czynności pomocnicze wspomagające pracę personelu pielęgniarskiego”.

Często zapewne pielęgniarki i położne zadają sobie pytanie dlaczego posłowie uchwalili absurdalne regulacje płacowe w ochronie zdrowia. Teraz odpowiedź na to pytanie zdaje się być oczywista. Mają po prostu takie pojęcie o poruszanych przez nich kwestiach. Żenujące…

Bardzo rozczulającym fragmentem wystąpienia posłów jest poniższy cytat:

Personel pielęgniarski (w tych przypadkach, gdzie jest to możliwe) powinien być zastępowany przez opiekunki medyczne, które mogą przejąć wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych.

Tak powinien być… I na takich argumentach grupa posłów buduje wystąpienie do ministra. Wstyd i żenada to mało powiedziane.

Poniżej cytujemy treść przedmiotowej interpelacji.

Grupa posłów do ministra zdrowia o normach zatrudnienia pielęgniarek

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie dokonania zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek zawartych w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego dotyczących rehabilitacji leczniczej stacjonarnej.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem norma zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach rehabilitacyjnych stacjonarnych wynosi 0,6 etatu na jedno łóżko, czyli tyle samo, co na każdym innym oddziale o profilu zachowawczym, a to oznacza, że według tej normy na oddziale liczącym 45 łóżek powinno być zatrudnionych 27 pielęgniarek.

Okazuje się jednak, co wynika z doświadczeń funkcjonowania wielu ośrodków rehabilitacyjnych na terenie kraju, że zatrudnianie takiej liczby pielęgniarek na oddziale rehabilitacyjnym, np. liczącym 45 łóżek, nie jest konieczne, co zostanie wykazane w dalszej części interpelacji, gdyż:

– w przywołanym rozporządzeniu nie uwzględniono, jaki rodzaj świadczenia jest realizowany w danej placówce (oczywiste jest, że więcej personelu pielęgniarskiego należy mieć na oddziale, w którym realizuje się rehabilitację neurologiczną z niedowładami po udarach naczyniowych mózgu niż na oddziale zajmującym się rehabilitacją ogólnoustrojową),

– personel pielęgniarski (w tych przypadkach, gdzie jest to możliwe) powinien być zastępowany przez opiekunki medyczne, które mogą przejąć wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych,

– należy też pamiętać, że dodatkowo na oddziale pracują salowe, które wykonują różne czynności pomocnicze wspomagające pracę personelu pielęgniarskiego,

– jak wiadomo, leczenie oraz opieka nad pacjentem w oddziale rehabilitacyjnym polegają głównie na przywróceniu i odbudowaniu mu pełnej lub możliwie najwyższej sprawności fizycznej, a jest to zadanie fizjoterapeutów – tak więc w trakcie zabiegów kadra pielęgniarska również nie sprawuje opieki nad pacjentem,

– ponadto należy także uwzględnić czynnik ekonomiczny – koszty osobowe zatrudnionego personelu pielęgniarskiego są o wiele wyższe niż personelu opiekunek medycznych,

– reasumując, opieka nad pacjentem na oddziale rehabilitacji jest sprawowana nie tylko przez personel pielęgniarski, lekarski, fizjoterapeutów, ale również opiekunki medyczne i salowe.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, wnoszę o uwzględnienie przedstawionych uwag oraz skorygowanie treści załącznika nr 3 do wyżej przywołanego rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego normy zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach rehabilitacyjnych stacjonarnych, która obecnie wynosi 0,6 etatu na jedno łóżko, tak jak na każdym innym oddziale o profilu zachowawczym do 0,3–0,6 etatu na jedno łóżko.

Tego typu rozwiązanie da możliwość kadrze zarządzającej tych jednostek, jak również płatnikowi, podjęcia najbardziej optymalnej decyzji o liczbie pracującego personelu pielęgniarskiego na takich oddziałach, oczywiście z zagwarantowaniem bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom oraz z zachowaniem zasady zapewnienia właściwej jakości i dostępności świadczeń rehabilitacyjnych dla pacjentów bez narażenia bezpieczeństwa pracy pielęgniarek.

Należy podkreślić, że brak korekty treści ww. rozporządzenia z pewnością doprowadzi do ograniczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Może to negatywnie odbić się na stanie zdrowia pacjentów wymagających tego typu leczenia, szczególnie z niekorzyścią dla osób starszych, dotkniętych różnymi rodzajami niesprawności narządów ruchu, wad wrodzonych lub nabytych.

Wobec powyższego zwracam się do Pana Ministra z pytaniem:

Czy ministerstwo w najbliższym czasie podejmie działania, aby dostosować przepisy regulujące obsadę pielęgniarską na oddziałach rehabilitacyjnych zgodnie z przedstawionymi powyżej argumentami – szczególnie poprzez zmianę załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 290, z późn. zm.)?

Posłowie: Andrzej Gawron, Bartłomiej Dorywalski, Elżbieta Płonka, Grzegorz Gaża, Agnieszka Górska, Beata Strzałka, Adam Ołdakowski, Barbara Dziuk

30 maja 2022 roku

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 82

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8592 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w szpitalu. 90-100 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szpital Mazovia mieszczący się na Warszawskim Ursynowie należącego do Grupy Szpitali Urologicznych zatrudni pielęgniarkę anestezjologiczną. W placówkach dysponujemy…
Aktualności

Wygrana pielęgniarek. Sąd potwierdził oczywistą oczywistość.

1 min czytania
Dlaczego pielęgniarki wygrywają w sądach z pracodawcami? Sąd Okręgowy w Olsztynie uzasadniając korzystny dla pielęgniarek wyrok z dnia 14 października 2024 r….
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka zawiadomiła prokuraturę. NFZ przeprowadził kontrolę.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - ponad 400 miejsc na kursie specjalistycznym.