Poseł zadaje ministrowi zdrowia trzy pytania o "recepty pielęgniarek i położnych".

2 min czytania
AktualnościRecepty pielęgniarek
Poseł zadaje ministrowi zdrowia trzy pytania o "recepty pielęgniarek i położnych".

 

 
 

Więcej informacji w sprawie recept pielęgniarek znajdziesz w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl – nakład 90 tysięce egzemplarzy!!!

 

 

 

 

Zobacz informator pt.: Recepty pielęgniarek w Gazecie nr 1/2015

Zobacz informator pt.: Recepty pielęgniarek w Gazecie nr 2/2015

 

 

 


 

 

Społeczeństwo z mieszanymi odczuciami przyjęło informację, że od nowego roku część recept będzie wypisywanych przez pielęgniarki. Z jednej strony pacjenci cieszą się, że jest szansa na mniejsze kolejki w przychodniach i ośrodkach zdrowia po przysłowiową receptę, ale z drugiej strony obawiają się, że w nowym stanie rzeczy może być trudniej spotkać się z lekarzem pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeśli dany pacjent regularnie odwiedza swoją przychodnię. Nowy rok przyniesie taką nową zmianę, w świetle której -lekarstwa refundowane chorym przepisywać będą nie tylko lekarze, ale także niektóre pielęgniarki i położne. Te z tytułem magistra lub specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa będą mogły robić to samodzielnie, a te po studiach licencjackich – kontynuować terapię zleconą przez lekarza. Dlatego pielęgniarki i położne będą się musiały posługiwać innymi wzorami recept niż lekarze, bowiem na ich dokumencie znajdzie się dodatkowa rubryka oznaczająca kontynuację leczenia danym specyfikiem. Będzie im wolno zlecić kurację nawet na 120 dni, przepisaną na 4 receptach, pod warunkiem że określą sposób dawkowania. Takie recepty będą też poddawane kontrolom NFZ. Fundusz będzie mógł sprawdzić, czy zamieszczone na nich dane są zgodne z dokumentacją medyczną oraz czy recepta została wystawiona zgodnie z przepisami prawa. Wypełnienie tego dokumentu będzie więc wymagało kompetentnej wiedzy o ordynacji leków oraz zasadach ich refundacji. W związku z przyjęciem nowych obowiązków, dla pielęgniarek i położnych przewidziano szkolenia.

1. Chcę zapytać, czy szkoleniami zostaną objęte wszystkie pielęgniarki i położne, które będą mogły w przyszłości wypisywać recepty? Czy te szkolenia ruszą jeszcze w roku bieżącym, czy też po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmian, o których mowa?
2. Chcę zapytać o zaawansowanie prac nad nowym systemem przyporządkowywania numerów identyfikacyjnych, które mają otrzymać pielęgniarki uprawnione do wypisywania recept. System ten ma być opracowany przez NFZ i według założeń ma sprawnie funkcjonować od początku nowego roku. Na podstawie otrzymanych numerów identyfikacyjnych pielęgniarki i położne będą mogły pobierać stosowne druki recept, które następnie będą wypisywać. Czy nie istnieje zagrożenie, że wprowadzenie systemu nadawani numerów identyfikacyjnych pielęgniarkom i położnym opóźni się?
3. Czy w przypadku prowadzenia wobec danego pacjenta leczenia długoterminowego, w sytuacji, gdy do lekarza rodzinnego będą ustawiały się kolejki a pacjent, o którym mowa jest znany lekarzowi pierwszego kontaktu, to czy tenże pacjent nie będzie odsyłany po receptę do pielęgniarki i na inny termin do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu? Takich praktyk obawiają się dzisiaj pacjenci.

Treść odpowiedzi ministra zdrowia opublikujemy po jej ogłoszeniu

 

Zobacz więcej informacji w aktualnościach w dziale – recepty pielęgniarek i położnych 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8592 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w szpitalu. 90-100 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szpital Mazovia mieszczący się na Warszawskim Ursynowie należącego do Grupy Szpitali Urologicznych zatrudni pielęgniarkę anestezjologiczną. W placówkach dysponujemy…
Aktualności

Wygrana pielęgniarek. Sąd potwierdził oczywistą oczywistość.

1 min czytania
Dlaczego pielęgniarki wygrywają w sądach z pracodawcami? Sąd Okręgowy w Olsztynie uzasadniając korzystny dla pielęgniarek wyrok z dnia 14 października 2024 r….
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka zawiadomiła prokuraturę. NFZ przeprowadził kontrolę.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze