Ewa Kopacz
Minister Zdrowia
.
Interpelacja w sprawie rozważenia możliwości powołania Rzecznika Praw Pielęgniarki i Położnej
Szanowna Pani Minister,
działając na prośbę Okręgowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie oraz na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 z późn. zm.), proszę o podjęcie działań w przedstawionej poniżej sprawie.
Do mojego biura poselskiego wpłynął wniosek Delegatów XXVI Okręgowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie w sprawie rozważenia możliwości powołania Rzecznika Praw Pielęgniarki i Położnej na wzór Rzecznika Praw Lekarza. W uzasadnieniu powołano się na brak możliwości, w obecnie obowiązujących przepisach prawa, powołania takiego organu czy instytucji. Tymczasem pielęgniarki i położne widzą konieczność reprezentowania ich w środowisku w zakresie m.in.:
– opiniowania aktów prawnych,
– rozpatrywania skarg pielęgniarek w zakresie nieprzestrzegania ich praw (zawodowych, pracowniczych, konstytucyjnych), pomoc w kierowaniu spraw do sądów powszechnych,
– załatwianie innych spraw, w których dochodzi do jakichkolwiek dyskryminacji tej grupy zawodowej.
W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:
1. Czy Ministerstwo dostrzega możliwość powołania Rzecznika Praw Pielęgniarki i Położnej na wzór Rzecznika Praw Lekarza?
2. Jakie działania zostaną podjęte w celu realizacji postulatu pielęgniarek i położnych?
Warszawa, dnia 12 maja 2011 r.
Redakcja Portalu – w związku z komentarzem nr 5 podaję dane posła – Kazimierz Moskal. Za pominięcie danych autora interpelacji bardzo przepraszam – Mariusz Mielcarek
.