Poseł do Premiera: Poszukiwanie kolejnych oszczędności w systemie opieki zdrowotnej po raz kolejny skutkować będzie pogorszeniem warunków opieki nad osobami przewlekle chorymi i wymagającymi stałej pomocy.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

Interpelacja
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie ograniczenia dostępu do świadczeń wykonywanych przez
pielęgniarki sprawujące opiekę długoterminową nad pacjentami w domach
pomocy społecznej

Szanowny Panie Premierze! Opieka długoterminowa nad pacjentami w domach pomocy społecznej wymaga stałego udziału personelu pielęgniarskiego.
Należy podkreślić, że większość wykonywanych czynności ma charakter powtarzalny i związana jest z zarówno z zabiegami medycznymi, jak i higienicznymi.
Nowe rozporządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zakres dostępnych dla pacjentów świadczeń sprawia, że część podstawowych, a zarazem najbardziej istotnych dla chorego czynności nie będzie wykonywana przez wykwalifikowane pielęgniarki. Taki stan rzeczy rodzi poważne obawy co do jakości dokonywanych zabiegów. Poszukiwanie kolejnych oszczędności w systemie opieki zdrowotnej po raz kolejny skutkować będzie pogorszeniem warunków opieki nad osobami przewlekle chorymi i wymagającymi stałej pomocy. Przygotowanie zawodowe personelu pielęgniarskiego daje gwarancję, że wszelkie wykonywane procedury medyczne i pielęgnacyjne zostaną przeprowadzone w sposób właściwy i zgodny z zaleceniem lekarza oraz potrzebami pacjenta. Jest to tym bardziej ważne, że w warunkach DPS-u, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, nie zawsze udaje się zapewnić właściwy
standard opieki nad chorymi pensjonariuszami. Wyłączenie pielęgniarek z części czynności może przyczynić się do dalszego obniżenia poziomu oferowanych świadczeń, a tym samym do uznania domów pomocy społecznej za jednostki nieprzystosowane do funkcjonowania w systemie opieki społecznej.
Bardzo proszę Pana Premiera o odpowiedź, jakie są powody wprowadzenia kolejnych zmian w systemie kontraktowania świadczeń pielęgniarskich, których bezpośrednim efektem będzie pogorszenie standardów opieki nad pensjonariuszami domów pomocy społecznej.

Łączę wyrazy szacunku

Poseł Krystyna Łybacka

Poznań, dnia 28 czerwca 2010 r.

 

Powyżej przytaczam oryginalny tekst interpelacji poselskiej. Link w tekście interpelacji pochodzi od redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej. Mam nadzieję, że jego zamieszczenie  pozwoli użytkownikom Portalu i Gazety na wyrobienie własnego zdania w przedmiotowej sprawie.

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8486 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Ptok zachęca młodych do zawodu: Szybko umrzecie.

5 min czytania
Pielęgniarz: Ja i moja żona mamy po 61 lat. Czy naprawdę nie ma dla nas ratunku? W dniu 19 listopada 2024 roku…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek poświęcił pielęgniarki.

2 min czytania
Pielęgniarka: Całe życie zawodowe to dla nas poświęcenie – siebie, rodziny, pasji i czasu… A teraz poświęcono nas… No brawo drogie panie….
Komentarze