Poseł do MZ: Kto ponosi faktyczną odpowiedzialność za tak drastyczne opóźnienia i niedopatrzenia przy realizacji projektu ˝Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych˝ i jakie konsekwencje winny być wobec niego zastosowane?

3 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostowe

Zapytanie nr 2880

do ministra zdrowia

w sprawie umowy na dofinansowanie studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych, zawartej między Ministerstwem Zdrowia a Europejskim Funduszem Społecznym

   Szanowna Panie Minister! Jeszcze w roku 2007 Ministerstwo Zdrowia podpisało z Europejskim Funduszem Społecznym umowę na dofinansowanie studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych w ramach Programu Operacyjnego ˝Kapitał ludzki˝ na lata 2007-2013. Studia te miały objąć docelowo łącznie ok. 24 000 pielęgniarek i położnych w latach 2008-2015.

   Umowie towarzyszył harmonogram, który zobowiązywał Ministerstwo Zdrowia m.in. do przeprowadzenia akcji promocyjno-informacyjnej w okresie od kwietnia do czerwca 2008 r., a także do przeprowadzenia w okresie od czerwca do sierpnia 2008 r. naboru na omawiane studia pomostowe. Wyżej wymieniony projekt przyjęto do realizacji na podstawie decyzji Pani Minister Zdrowia z dnia 31 lipca 2008 r. Jednak dopiero w dniu 22 sierpnia 2008 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaproszenie do składania ofert wykonawczych w sprawie wyboru uczelni. Oferty te były więc składane przez uczelnie dopiero w ostatnich dniach sierpnia 2008 r.

   Z uwagi na brak odpowiedniego nadzoru nad wykonaniem zaciągniętego przez Ministerstwo Zdrowia zobowiązania i wynikłe z racji tego opóźnienie w stosunku do wykonania umowy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Europejskim Funduszem Społecznym wiele polskich uczelni nie było w stanie przeprowadzić w terminie naboru na studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych. Za przykład niech posłuży Akademia Medyczna we Wrocławiu, która podała do wiadomości informację, że z racji niemożności przeprowadzenia naboru w tak krótkim czasie, jaki pozostał do daty rozpoczęcia roku akademickiego z dniem 1 października 2008 r., przeniesie na ww. studia te osoby, które zapisały się w czerwcu 2008 r. na studia płatne i dokonały już wpłaty czesnego.

   Tymczasem założenia programowe Europejskiego Funduszu Społecznego opierają się na wyrównywaniu szans społecznych (m.in. w dziedzinie edukacji i szkoleń), co wyraźnie kłóci się z zastosowaną prawdopodobnie przez niektóre polskie uczelnie praktyką. Komunikat Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, jaki ukazał się z datą 1 września 2008 r., informuje uczelnie o zakazie wspomnianej praktyki, gdyż grozi ona zerwaniem umowy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Europejskim Funduszem Społecznym oraz utratą dotacji.

   W dniu 5 września 2008 r. władze Akademii Medycznej we Wrocławiu nie były jeszcze w posiadaniu informacji, czy ich uczelnia została przez Ministerstwo Zdrowia wytypowana do realizacji ww. programu. Ostateczna decyzja zapadła zbyt późno, by wrocławska AM była w stanie przeprowadzić nabór. Los ten podzieliła niejedna uczelnia w Polsce, za co wina ewidentnie spada, niestety, na Ministerstwo Zdrowia, które miało stać na straży realizacji zobowiązań wynikających z umowy z Europejskim Funduszem Społecznym.

   Stąd pozwalam sobie skierować do Pani Minister pytania:

   1. Kto ponosi faktyczną odpowiedzialność za tak drastyczne opóźnienia i niedopatrzenia przy realizacji projektu ˝Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych˝ i jakie konsekwencje winny być wobec niego zastosowane?

   2. Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach sprawdzenie, które z polskich uczelni zastosowało zabronioną przez Ministerstwo Zdrowia praktykę przenoszenia studentów ze studiów płatnych na studia pomostowe, dofinansowywane przez Europejski Fundusz Społeczny?

   3. Jakie konsekwencje dla polskiego budżetu miałoby ewentualne zerwanie umowy z Ministerstwem Zdrowia przez Europejski Fundusz Społeczny?

   4. Jakie kroki ma w planach Ministerstwa Zdrowia, aby uniknąć w przyszłości tak kosztownych skutków opieszałości swoich urzędników?

   Z poważaniem

   Poseł Dawid Jackiewicz

   Warszawa, dnia 13 listopada 2008 r.

 

Zobacz także:

Przeczytaj !!!  Raport Gazety Pielęgniarki i PołożnejDofinansowane studia pomostowe

Informator Gazety i Portalu Pielęgniarek i Położnych – studia pomostowe

Obowiązujące regulacje prawne według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – dofinansowane studia pomostowe

Interpelacje posłów i senatorów według działów – dofinansowane studia pomostowe

Prezentacja na mapie Polski uczelni kształcących na studiach pomostowych na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w roku akademickim 2008/2009.

Prezentacja na mapie Polski uczelni kształcących na dofinansowanych studiach pomostowych na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w roku akademickim 2008/2009.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8545 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Komentarze