Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie zarządzeń dotyczących zakresu zadań pielęgniarek POZ
Szanowna Pani Minister! Zbliża się kolejny rok, kiedy polskie pielęgniarki środowiskowo-rodzinne są zmuszane do podjęcia trudnej życiowej decyzji: pracować w zawodzie, który każda z nich wybrała z powołania, czy odejść.
Absurdalność zarządzeń dotyczących zakresu zadań pielęgniarek POZ prowadzi do kompletnej degradacji polskiego pielęgniarstwa.
Z projektu można wnioskować, że zarządzenia promują lekarzy i ich praktyki, a praktyki pielęgniarek i położnych będą eliminowane z kontraktacji z NFZ. Poprzednie lata pokazały, że pielęgniarstwo środowiskowo-rodzinne doskonale funkcjonuje. Pielęgniarki zostały obdarzone zaufaniem przez pacjentów, miały czas na pracę z pacjentami potrzebującymi kompleksowej, profesjonalnej opieki, czas na pracę w środowiskach zaniedbanych, profilaktykę i tym podobne. W chwili obecnej narzuca się im obowiązek posiadania gabinetów zabiegowych, wykonywania w nich iniekcji ambulatoryjnych, gdzie to lekarz otrzymuje środki na utrzymanie gabinetu zabiegowego. Należy dodać, że lekarze otrzymali te gabinety często gruntownie wyposażone, bez poniesienia kosztów.
Obecna sytuacja wprowadza dezorientację wśród pacjentów, którzy w środowisku domowym pozbawieni są kompleksowej, profesjonalnej opieki, jaką potrafią i chcą im zapewnić pielęgniarki. Nie są bowiem w stanie niejednokrotnie być u pacjentów w domach (często oddalonych wiele kilometrów od gabinetów) i wykonywać zabiegi ambulatoryjne, co narzucają im zarządzenia prezesa NFZ. Ponadto pielęgniarki obarcza się badaniami bilansowymi, które według przepisów prawa nie mogą być wykonywane w pomieszczeniu, w którym przyjmowani są ludzie chorzy, a w gabinecie pielęgniarki najczęściej tacy właśnie bywają.
Polskie pielęgniarki środowiskowo-rodzinne ciężko pracowały, aby móc uzyskać samodzielność zawodową, lecz obecne zarządzenia są wydawane według tego środowiska tylko z korzyścią dla jednej grupy zawodowej. Mogą doprowadzić do likwidacji praktyk pielęgniarek i położnych. Środowisko to uważa, iż świadczenia pielęgniarskie powinny być kontraktowane przez pielęgniarki, chce przywrócenia pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych nie tylko w nazwie, ale i w obowiązkach. Najbardziej cierpią jednak na tym pacjenci, obłożnie chorzy, samotni potrzebujący pomocy, a poprzez takie działania pozostawieni sami sobie.
W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z pytaniami:
1. Czy takie działania NFZ nie doprowadzą w zakresie praktyk pielęgniarskich POZ do deprecjacji sprawnie działających do tej pory struktur?
2. Czy ministerstwo poczyni kroki, aby umożliwić tej grupie zawodowej dalszą dobrze funkcjonującą już opiekę medyczną pacjentów?
Z poważaniem
Poseł Bożena Kotkowska
.
.